Dzień Głośnego Czytania

    29 września br. społeczność naszej szkoły ponownie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, która powstała kilka lat temu z  inicjatywy Polskiej Izby Książki.

    Z tej okazji na każdej lekcji nauczyciele czytali i interpretowali wybrane przez siebie dzieła literackie.  Uczniowie w skupieniu i  z uwagą słuchali zaprezentowane teksty. U niektórych udało się nawet rozbudzić zainteresowania czytelnicze, bo w kolejnych dniach  tłumniej odwiedzali bibliotekę szkolną, pragnąc wypożyczyć ulubioną lekturę.

    Dla starszych klas najciekawsze było spotkanie z „Małym Księciem”.  Nie tylko dlatego, że książeczka jest cieniutka i napisana w baśniowej konwencji. Młodzi ludzie docenili mądrość i ponadczasowa wartość zapisanych w niej słów. Uświadomili sobie, ze miłość i przyjaźń to nie są puste slogany i  zrozumieli, że „dobrze widzi się tylko sercem, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

    Bardzo inspirujący był również aspekt multimedialny zajęć, ponieważ była to okazja do zetknięcia się z rozszerzoną rzeczywistością. Dzięki niezwykłemu, interaktywnemu  wydaniu pozycji  mogliśmy podróżować z bohaterem po różnych planetach i poznać jego znajomych.  Wspaniale było zrobić sobie zdjęcie z trójwymiarowym Małym Księciem, wziąć do ręki wybuchający wulkan, podlewać róże czy wyrywać rozprzestrzeniające się baobaby.

    Chyba wszyscy przekonali się, że czytanie może być naprawdę pasjonujące 🙂

J.W.

 

Font Resize