Wycieczka do Planetarium

6 marca 2018r. uczniowie z klasy IIIa i IIIb uczestniczyli w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu astronomii.

Największe wrażenie na uczniach zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Sama widownia może tam pomieścić 400 osób. Właśnie tam obejrzeliśmy dwugodzinny seans dydaktyczny pt. „Królestwo planet” – Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak, Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety.

Po seansie ruszyliśmy w drogę powrotną do Czarkowa. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenia.

L. Tyc/B. Machulec