BAJTEL SZYCHTA

Grudzień to czas, gdy górnicy obchodzą Dzień Górnika – czyli Barbórkę. Święto to na stale zakorzeniło się w śląskiej tradycji i ma wyjątkowe znaczenie w naszym regionie, nieodłącznie związanym z wydobyciem węgla. W tym właśnie miesiącu klasy 4a i 4b pojechały do Sztolni Królowa Luiza do Zabrza. Młodzi mieszkańcy Czarkowa i okolic wzięli udział w Bajtel Szychcie. Ubrani w, w wielu przypadkach, w nieco za duże ubranie ochronne, hełmy oraz zaopatrzeni w lampy górnicze zeszli do wyrobisk dołowych. Na głębokości 45 metrów wykonywali liczne prace górnicze pod okiem przewodników, którzy barwnie opowiadali o pracy górników, stosowanych narzędziach ( wrębiarce i kombajnie KWB-3)  oraz historii górnictwa w rejonie. Część pobytu pod ziemią to także kurs pierwszej pomocy, który na pewno na długo zapadnie w pamięci jego uczestników. Trudno określić, który moment wycieczki szczególnie przypadł do gustu uczniom naszej szkoły, ale wielu emocji dostarczyła przejażdżka kolejką „Karlik”. Sporo czwartoklasistów wyjechało na powierzchnię mocno umorusanych węglem, ale osoby te zgodnie przytaczały stare powiedzenie „brudne dzieci to szczęśliwe dzieci”.

A.Chrapek, K.Drobik

Font Resize