Z wizytą w teatrze i muzeum

27 lutego klasy IV i V wybrały się do Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć dowcipną adaptację powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Widowisko wyreżyserował Robert Talarczyk, który zaprosił do współpracy jazzowo-folkowy zespół Chłopcy Kontra Basia. Nasi uczniowie przyznali, że spektakl był udany, o czym świadczyły częste wybuchy śmiechu i interakcje z aktorami. Duże uznanie należy się dla odtwórcy roli Passepartout – Bartłomieja Błaszczyńskiego, który mimo kontuzji kontynuował swój żywiołowy występ. Warto nadmienić, że sztuka „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem” otrzymała nagrodę Złotej Maski w kategorii „Najlepszy spektakl dla młodych widzów”, a zespół nominację do specjalnej Złotej Maski za muzykę i role w spektaklu.

Po przedstawieniu uczniowie udali się do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Przewodnik cierpliwie oprowadził po hucie i opowiedział o elementach wystawy: jedynym w Polsce ciągu technologicznym maszyn do wytwarzania i walcowania blach cynkowych, wystawie motocykli z lat 1903-1980 (marki: Indian, Harley-Davidson, Sokół, Junak) oraz wystawie źródeł napędów (m.in. kolekcji silników Jacoba Peppinga z XIX wieku).

 

A.Chrapek, K.Drobik