Wycieczka do Teatru Zagłębia i Muzeum Powstań Śląskich

9 stycznia uczniowie klas 6 wybrali się na wycieczkę. Pierwszym naszym celem był Teatr Zagłębia w Sosnowcu, aby obejrzeć spektakl pt: „Opowieść Wigilijna”. Klasyczna świąteczna opowieść o przemianie skąpca nad skąpcami, Ebenezera Scrooge’a. Pełna ciepła, otuchy oraz znakomitych piosenek. Publiczność wraz z aktorami mogli śpiewać kolędy i pastorałki. Aktorzy mieli bardzo dobry kontakt z widzem.

https://teatrzaglebia.pl/spektakl/opowiesc-wigilijna/

Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się, było Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach . Jest to nowy obiekt, Muzeum Powstań Śląskich zostało powołane przez Radę Miejską Świętochłowic w 2012 roku, natomiast otwarcie muzeum odbyło się w październiku 2014 roku. W obiekcie znajduje się wiele wystaw interaktywnych, uczniowie mogli zobaczyć film obrazujący przyczyny Powstań Śląskich. Skorzystaliśmy z wystawy interaktywnej, gdzie mogliśmy jechać „baną” przez śląskie miasta takie jak: Chorzów, Katowice, Gliwice, Zabrze. Mogliśmy zrobić sobie zdjęcia w atelier fotograficznym, oraz zobaczyć co znajdowało się w prawdziwym gyszefcie. Oprócz tego obejrzeliśmy wystawę, której towarzyszył interaktywny narrator dotyczyła genezy Powstań Śląskich.

https://www.muzeumpowstanslaskich.pl/

W Muzeum Powstań Śląskich znajduje się również wirtualny Pomnik Powstańców Śląskich. Można sprawdzić czy nasi przodkowie zapisują się na kartach historii śląska, istnieje również możliwość zgłoszenia uczestników Powstań Śląskich jeśli nie znajdują się w bazie poległych.

Wycieczka po muzeum nie należała do łatwych, ale warto znać historię swojego regionu.

P.s. Czy rozpoznajecie twarze niektórych bohaterów zdjęć?

K. Kuś