Relacja z wyjazdu edukacyjnego klas ósmych do Auschwitz-Birkenau

„Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz”.
W miniony piątek uczniowie klas ósmych zwiedzili Miejsce Pamięci: obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz Birkenau z okresu II wojny światowej. Panie edukatorki oprowadziły nas po byłym obozie macierzystym, w którym więziono głównie Polaków, więźniów politycznych. W kilku blokach mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach  egzystowali i pracowali więźniowie, jak wyglądały metody ich traktowania przez esesmanów i więźniów funkcyjnych. Szczególnym miejscem był dziedziniec bloku 11, gdzie dokonywano masowych mordów oraz budynek krematorium. Zwiedziliśmy również ekspozycję przygotowaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie  oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ekspozycja była podzielona na kilka galerii poświęconych życiu Żydów przed wojną, ideologii niemieckich nazistów oraz zagładzie Żydów dokonanej na terenie okupowanej przez Niemców Europy, bo większość ofiar obozu to ludność semicka.
Ostatnim etapem tej szczególnej lekcji historii była wędrówka po obozie Birkenau oddalonym od Auschwitz o kilka kilometrów. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie tam deportowano najwięcej ludności, która została skazana na okrutną śmierć w komorach gazowych.
Wyjazd na pewno zapadnie w naszej pamięci, oby już nigdy ta straszna historia się nie powtórzyła!

A.Kantorowska, B.Ryś

Font Resize
Contrast