Projekt „Zambia. Poznaj swoich kolegów z Kazembe” rozpoczęty !!!

„Muli shani?” – tak brzmi pozdrowienie w plemiennym języku ludów Bemba, najliczniejszej grupy etnicznej Zambii. Wśród ludów Bemba, na placówce misyjnej w Chingoli, przez rok przebywał kleryk Aleksander Ficek, którego gościliśmy w murach naszej szkoły 7 marca 2023r. na zaproszenie Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda życie młodych Zambijczyków, jakie mają problemy i marzenia. Warto tu przytoczyć fakt, że wiele dzieci w Zambii o szkole może tylko pomarzyć. W najgorszej sytuacji są „dzieci ulicy”, często osierocone, pozostawione same sobie. Najbardziej potrzebujących, jak relacjonował kleryk Olek, Salezjanie starają się wspierać poprzez prowadzenie Centrum Młodzieżowego oraz szkoły. Centrum Młodzieżowe, czyli Oratorium jest miejscem wspólnego spędzania czasu i budowania relacji poprzez uprawianie sportu, zabawę, rozmowy i modlitwę, a nawet możliwość kąpieli i uprania lub wymiany ubrań. Szkoła średnia daje możliwość zdobycia wykształcenia dla kilkuset uczniów, zaś w wyższej szkole zawodowej prawie 100 uczniów kształci się w takich dziedzinach jak stolarka, obróbka metali, technologia informacyjno-komunikacyjna, inżynieria elektryczna, mechanika motoryzacyjna i rolnictwo ogólne.

Nasza uwaga skupiała się zwłaszcza na informacjach o „dzieciach ulicy”, co związane jest z tegorocznym projektem: „Zambia. Poznaj swoich kolegów z Kazembe”, który realizujemy we współpracy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym z Krakowa. Nasza pomoc kierowana będzie na misję w Kazembe, gdzie obecnie przebywa ksiądz Jacek Garus. Będziemy wspierać funkcjonowanie Oratorium, czyli takiej świetlicy, do której przychodzą najbiedniejsze dzieci.

Wolontariusz Olek podzielił się z nami również osobistymi wrażeniami z tego wyjazdu. Barierą w porozumiewaniu się z najmłodszymi była ich nieznajomość języka angielskiego, który w Zambii jest językiem urzędowym. Małe dzieci zwykle znają tylko swój język plemienny, których w Zambii jest kilkadziesiąt. Nie zabrakło wątków związanych z egzotyczną fauną. Trochę byliśmy zaskoczeni tym, że zwierzęta należące do tzw. Wielkiej Piątki Afryki już tylko można w Zambii spotkać w rezerwatach.

To wartościowe spotkanie stało się dla nas dodatkową inspiracją do działań mających na celu pomoc ubogim „dzieciom ulicy” z Zambii, co uczynimy najlepiej jak potrafimy.

Z wydarzeniem pięknie komponowała przygotowana przez wolontariuszy wystawa fotografii promująca piękno zambijskiej ziemi. Majestatyczny wodospad Wiktorii, olbrzymie jezioro Tanganika, rzeka Zambezi, egzotyczna przyroda, życie miejscowej ludności … na zdjęciach prezentowały się bardzo realistycznie. W ramach tejże wystawy można było podziwiać prace plastyczne uczniów klas szóstych i klasy siódmej przygotowane pod kierunkiem pani Ani Haki- Otręby. Wystawa będzie dostępna na górnym korytarzu szkolnym przez kolejne dni.

Koordynatorzy SKW

Małgorzata Fischer

Anna Haka-Otręba

Aleksandra Kost

Paulina Szymura

Maria Kubica

Font Resize