Wycieczka do Wygiełzowa

6 maja 2024 r. odbyła się wycieczka klasy 1a, 1b oraz klasy 2a do Wygiełzowa. W czasie wspólnego wyjazdu uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Na szkle malowane”. Dzieci zapoznały się z tradycją i techniką malowania na szkle, a następnie pod kierunkiem edukatora wykonały obrazek, który przywiozły ze sobą jako pamiątkę pobytu w skansenie. Uczniowie zwiedzili też muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny. Na terenie skansenu znajduje się 27 cennych zabytków budownictwa drewnianego. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Uczniowie odwiedzili również zamek Lipowiec. Zamek znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie na Górze Zamkowej (362 m n.p.m.). Droga do zamku – choć niedługa – może zmęczyć 🙂 ale wszyscy dali radę.

W zamku obejrzeć można stałą ekspozycję obrazującą historię Lipowca, można zapoznać się z burzliwymi losami biskupiej warowni, zobaczyć przedmioty (głównie codziennego użytku) znalezione podczas prac archeologiczno – wykopaliskowych oraz zdjęcia i grafiki przedstawiające wygląd budowli i życie jej mieszkańców.

Wycieczka była bardzo udana, wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

 

Font Resize