Dzień Edukacji Narodowej

13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w uroczysta akademia. Zaangażowani w organizację uroczystości byli uczniowie wielu klas. Przygotowali bogaty i ciekawy program artystyczny. Nie zabrakło pięknych utworów muzycznych, układów tanecznych, śpiewu solowego oraz gry na instrumentach, a także wierszy z dedykacją dla każdego nauczyciela oraz pracowników obsługi i administracji.

Wszystko zostało skomponowane w jedną całość dzięki paniom: J. Waleczek, B. Machulec oraz L. Tyc.

Galeria zdjęć z akademii -> TUTAJ

 

K. Kuś


Pasowanie na ucznia

W dniu 11.10.2017r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta , pan Dariusz Skrobol. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole. Następnie złożyli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecywali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, po czym zostali pasowani dużym ołówkiem przez panią Dyrektor, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i róg obfitości. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez swoich rodziców.

Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w zorganizowanie tej uroczystości.

W.Bienioszek, K.Kloc


Warsztaty kulinarne w Patio Con Gusto

Klasy 4c i 4a na początku października wybrały się na warsztaty kulinarne do restauracji „Patio Con Gusto” w Pszczynie. Szef kuchni oprowadził uczniów po całej restauracji, również po zapleczu kuchennym, następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, otrzymali fartuszki, deski do krojenia i nożyki. Jedna grupa zaczęła od przygotowywania muffinek, a druga grupa wyrabiała chleb. Następnie zamieniliśmy się rolami, jedna grupa wykonywała sałatki owocowe i warzywne, a druga grupa przekładała ciasto chlebowe do foremek. Uczniowie podczas warsztatów mogli zobaczyć jak wygląda organizacja pracy w dużej restauracji,  oraz spróbowali swoich sił w krojeniu, dekorowaniu, ozdabianiu, wyrabianiu ciasta.

Zajęcia były dla dzieciaków bardzo emocjonujące, wszystkie wykonane przez siebie produkty uczniowie przywieźli do domu. Nożyki są do odebrania u wychowawców klas.

Klasa 4a bardzo dziękuję pani Patrycji Pająk za pomoc w opiece podczas wycieczki.

Galeria zdjęć klasa 4a -> tutaj

Galeria zdjęć klasa 4c -> tutaj

K. Kuś


Wycieczka do Palmiarni i Planetarium

       10 października br. uczniowie klasy VI razem  z opiekunami wybrali się na wycieczkę przyrodniczą.

      Pierwszym punktem ich programu była wizyta w  Planetarium Śląskim im. M. Kopernika Chorzowie. Wzięli tam udział w seansie  poświęconym gwiazdom i planetom. Utrwalili wiedzę o geocentrycznym modelu budowy świata, ruchach obrotowym i obiegowym Ziemi, poćwiczyli orientację na sferze niebieskiej. Po krótkiej przerwie udali się do pobliskiej stacji meteorologicznej na zajęcia dotyczące pomiarów i obserwacji składników pogody.

    Kolejną atrakcją było zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach, czyli bezpośredni kontakt z różnymi egzotycznymi roślinami. Tematyka ścieżki dydaktycznej obejmowała omówienie roślin przyprawowych, sukulentów, bambusów i palm. Jedną z największych atrakcji były przepiękne akwaria z tropikalnymi rybkami.

J.W.

 


Smog nasz śląski czyli o zdrowiu zaklętym w oddechu

W naszej szkole realizowany jest projekt: „Czyste powietrze wokół nas”, który jest odpowiedzią na jeden z największych problemów regionu jakim jest smog. Zmagamy się z nim przez cały okres zimowy. Bywają dni, kiedy jakość naszego powietrza bywa katastrofalna, co przekłada się na zdrowie ludzi. Czy można to zmienić? Czy wokół nas powietrze znowu może być czyste?

Inauguracja projektu realizowana przez p. Marię Kubicę i p. Bernadetę Ryś miała miejsce 5 października 2017r.  Młodzież od IV do VII klasy miała okazję zapoznać się zarówno z przyczynami jak i następstwami smogu. Prelekcję wygłosił pracownik Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego pan Piotr Dziki. Mamy nadzieję, że obudził on w młodzieży ducha walki z naszym śląskim smogiem.

Maria Kubica

 


                                                  Młodzież klas siódmych na Magurce

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?  Bardzo prosto. Wystarczy  wyjechać w góry i idąc wybranym szlakiem, oczyścić go ze śmieci. Społeczność uczniowska z klas siódmych  skorzystała z oferty Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

15 września 2017 roku uczniowie   zamienili  ławki szkolne na szlaki turystyczne Beskidu Małego. Podążając na szczyt Magurki, pod okiem pracownika ZPKWŚ pogłębili  wiedzę na temat różnych form ochrony przyrody, a w szczególności parków krajobrazowych. Podziwiając górski krajobraz,  zapoznali się również ze środowiskiem naturalnym tej części Beskidów . Idąc, wrażliwi na piękno przyrody, zbierali śmieci, które niewątpliwie negatywnie wpływały na koloryt otoczenia. Zebrało się kilka worków .

Uwieńczeniem wycieczki  było pieczenie kiełbasek przy ognisku na Magurce. Uczniowie mieli też okazję pochwalić się wiedzą z zakresu ekologii poprzez rozwiązanie krzyżówki.

Wśród najlepszych rozlosowano nagrody rzeczowe.

Radość na twarzach uczniów oraz słoneczna pogoda dopełniła miłą atmosferę.

Maria Kubica


Dzień Głośnego Czytania

    29 września br. społeczność naszej szkoły ponownie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, która powstała kilka lat temu z  inicjatywy Polskiej Izby Książki.

    Z tej okazji na każdej lekcji nauczyciele czytali i interpretowali wybrane przez siebie dzieła literackie.  Uczniowie w skupieniu i  z uwagą słuchali zaprezentowane teksty. U niektórych udało się nawet rozbudzić zainteresowania czytelnicze, bo w kolejnych dniach  tłumniej odwiedzali bibliotekę szkolną, pragnąc wypożyczyć ulubioną lekturę.

    Dla starszych klas najciekawsze było spotkanie z „Małym Księciem”.  Nie tylko dlatego, że książeczka jest cieniutka i napisana w baśniowej konwencji. Młodzi ludzie docenili mądrość i ponadczasowa wartość zapisanych w niej słów. Uświadomili sobie, ze miłość i przyjaźń to nie są puste slogany i  zrozumieli, że „dobrze widzi się tylko sercem, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

    Bardzo inspirujący był również aspekt multimedialny zajęć, ponieważ była to okazja do zetknięcia się z rozszerzoną rzeczywistością. Dzięki niezwykłemu, interaktywnemu  wydaniu pozycji  mogliśmy podróżować z bohaterem po różnych planetach i poznać jego znajomych.  Wspaniale było zrobić sobie zdjęcie z trójwymiarowym Małym Księciem, wziąć do ręki wybuchający wulkan, podlewać róże czy wyrywać rozprzestrzeniające się baobaby.

    Chyba wszyscy przekonali się, że czytanie może być naprawdę pasjonujące 🙂

J.W.

 


 25-29.09.2017 był w naszej szkole Tygodniem Tabliczki Mnożenia.

       Od poniedziałku 25.09.2017 uczniowie przypominali sobie  i utrwalali trudną sztukę mnożenia i dzielenia.  Podczas przerw wspólnie rozwiązywali matematyczne  zadania na plakatach zawieszonych na korytarzu szkolnym. Mogli także  sprawdzić swoje umiejętności losując u  Asystentów  zadania. Dobre wyniki iloczynów i ilorazów nagradzane były pochwałami i pysznymi cukiereczkami. Nic więc dziwnego, ze wszystkie stanowiska były oblegane.

       W Światowym Dzień Tabliczki Mnożenia czyli 29.09.2017r. uczniowie klas IV-VII pisali test sprawdzający i wszyscy, którzy napisali go bezbłędnie, uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

       Gratulujemy nagrodzonym!

H.S.

 


Wycieczka klasy Va i Vb do Pszczyny

W dniu 2 października br. uczniowie klas 5 naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Pszczyny. Dzieci zwiedziły park pszczyński, szczegółowo poznając jego historię i najdalsze zakamarki. Następnie uczniowie udali się na spotkanie z Burmistrzem Pszczyny, panem Dariuszem Skrobolem, który przyjął ich w swoim gabinecie w Urzędzie Miejskim. Pan Burmistrz opowiedział uczniom o planach modernizacji miasta, które są w toku bądź też są zaplanowane do realizacji w najbliższym czasie. Podczas wizyty w Ratuszu, dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć Pszczynę z tarasu widokowego, znajdującego się przy gabinecie Burmistrza. Ponadto zostały oprowadzone po całym gmachu przez panią Sekretarz Gminy – Celinę Biel, miały okazję zasiąść w sali im. Piotra Skargi, gdzie dowiedziały się m.in., czym zajmuje się Rada Miejska, kto wchodzi w jej skład, gdzie zasiadają poszczególni jej członkowie oraz jak często gromadzi się na posiedzeniach. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w skansenie, zagrodzie ziemi pszczyńskiej.Tam uczniowie spędzili czas na „żywej” lekcji historii zatytułowanej „Wehikuł czasu – poznajemy nasze dziedzictwo kulturowe”. Poznali m.in., jakimi zawodami zajmowali się ich przodkowie, zobaczyli, w jakich domach mieszkali, jaką nosili odzież i jak żyli. Na koniec dzieci zwiedziły stajnie książęce i obejrzały unikatową wystawę karet paradnych króla Jana III Sobieskiego.

 

M.B


XVII Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

29 września odbyły się Pszczyńskie eliminacje do ogólnopolskiego turnieju pod szyldem Tymbarka „Z podwórka na stadion”. Na Stadionie Miejskim przy ulicy Bogedaina 22 rywalizowało 17 drużyn w kategoriach dziewczynek i chłopców.

Składy zespołów:

Chłopcy U-8 – I MIEJSCE
Skład:
Baranowski Piotr, Białas Maciej, Baron Oskar, Badźmierowski Mateusz, Wala Maciej.

Dziewczyny U -10 – I MIEJSCE
Skład: Knapczyk Kamila, Waleczek Amelia,  Dyrda Kinga, Kania Emilia, Fąfara Natalia, Faruga Katarzyna, Pająk Daria

Dziewczyny U -12 – III MIEJSCE
Skład:
Kokot Emilia, Wirkus Oliwia, Strzoda Paulina, Tomanek Martyna, Wala Emilia, Kubis Małgorzata, Czerwionka Zofia, Gugółka Aleksandra

Chłopcy U -10 – III MIEJSCE
Skład:
Kupiec Wojciech, Fąfara Kamil, Urbański Wojciech, Byczek Bartosz, Mizera Maciej, Kubis Dorian

Chłopcy U-12 – II MIEJSCE
Skład:
Sodzawiczny Robert, Waleczek Marcel, Kania Damian, Słomka Radosław, Pękała Błażej, Pająk Błażej, Mizera Przemysław, Faruga Bartłomiej.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdecznie gratulujemy!!

Zwycięzcy

M.K


Czwartki Lekkoatletyczne

W drugim dniu zmagań wzięło udział 7 osób z naszej szkoły. Na pudło załapali się:

Robert Sodzawiczny – I miejsce w biegu na 1000m,
Małgorzata Kubis – III miejsce w biegu na 600m,
Maciej Oszek – I miejsce w biegu na 1000m,
Karolina Kumor – I miejsce w rzucie piłeczką palantową,
Martyna Froehlich – I miejsce w biegu na 600m.

Udział wzięli również: Błażej Pękała oraz Dawid Kubis. Kolejne zmagania już 5 października.

M.K


Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

30 września swoje święto obchodzą wszyscy chłopcy, z tej też okazji odbywały się różne klasowe wydarzenia. Odbyła się również dyskoteka szkolna, motywem przewodnim był ubiór w kratkę. Najpierw bawili się uczniowie klas I-III, a następnie uczniowie klas IV – VII. Wszyscy dobrze się bawili, już teraz zapraszamy na kolejną dyskotekę.

Za pomoc w zorganizowaniu dyskoteki dziękujemy rodzicom: p. Barbarze Farudze, p. Annie Boryś, p. Izabelli Ryczak, p. Bożenie Sodzawiczny, p. Alinie Górce.

K.B.


Apel o bezpieczeństwie

27 września odbył się na sali gimnastycznej „Apel o bezpieczeństwie”. Uczniowie klasy 7b wraz z wychowawcą – panią Haliną Sokal przygotowali instruktaż dotyczący bezpiecznego zachowania się podczas drogi do szkoły oraz ze szkoły do domu. Przypomnieli nam, że należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię, rozglądać się i upewnić czy nie nadjeżdża pojazd. A także wskazali nam jak ważne jest noszenie odblasków.

Uczniowie i Rodzice pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas drogi do szkoły i ze szkoły!!

 

K.Kś


 

 29.09.2017r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wezmą udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Najlepsi otrzymają tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia

.Jeśli masz problemy z tabliczką mnożenia , możesz poćwiczyć na stronach: matzoo.pl lub aztekium.pl/mat 

 H.S.


27 Pszczyńska Drużyna Harcerzy Starszych TROP

27 Pszczyńska Drużyna Harcerzy Starszych ,,Trop’’
informuje że, w bieżącym roku szkolnym rozpoczyna działalność
przy naszej szkole podstawowej.

Zapraszamy uczniów klas od czwartej do siódmej na pierwszą zbiórkę drużyny w najbliższy
piątek (22.09) o godzinie 17:00 w szkole. Więcej informacji o
pracy drużyny na stronie internetowej. Wszystkie dzieci
serdecznie zapraszamy.
Czuwaj ! ! !
Kontakt:
e-mail: e.piorko27PDHS @wp.pl
strona internetowa: https://27pdhs.blogspot.com/

H. M-P