Stypendysta – Dawid Szłapa

W poniedziałek, 15 października w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej.

Podczas uroczystości poznaliśmy najlepszych uczniów, którzy za swoje wybitne osiągnięcia otrzymali stypendia starosty.  Wśród stypendystów znalazł się nasz uczeń.
Gratulujemy Dawidowi Szłapie  z klasy 8b.

I życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji na stronie -> Stypendia Starosty

źródło zdjęcia: www.pless.pl


Ogólnopolski Tydzień Kariery 2018

Nasza szkoła, jak co roku bierze udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. W tym roku hasło przewodnie brzmi „ Bądź architektem swojego szczęścia !”. Nasze działania nakierowane zostały na branżę budownictwa, a działaniach wykorzystujemy lokalne zasoby.

Klasy młodsze odwiedziły zakład produkcyjny ABA Wiktorczyk Okna i drzwi drewniane. Dzięki uprzejmości właścicielki Pani Barbary uczniowie mogli zobaczyć jak powstaje okno. Byli świadkami wszystkich etapów produkcyjnych.  Było to  bardzo interesujące ze względu na złożoność procesu jak i wykorzystani różnych maszyn i urządzeń. Poznali wszelkie szczegóły obróbki drewna i montażu np. szyb. Na zakończenie wycieczki uczniowie otrzymali drewniane klocki i słodki poczęstunek. Równie ekscytujące było wyjcie przedszkolaków do firmy Japi – bud. Przedszkolaki zobaczyły różne materiały budowlane, z których buduje się domy, miały okazję zobaczyć również jak pracuje wózek widłowy a największą atrakcją, nie tylko dla chłopców, była samochodowa betoniarka, czyli gruszka. Właściciele również obdarowali przedszkolaki drobnymi upominkami i słodkościami, ·co umiliło im spacer.

Serdecznie dziękujemy za duże zaangażowanie i pomoc.

K.Brzezińska


„Wymień PUSTE na PEŁNE”

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji zorganizowanej przez firmę AMOS „Ekologia się opłaca”.
Celem akcji jest uzbieranie jak największej ilości pustych opakowań po kleju AMOS i AMOS Magic. Puste opakowania należy wkładać do specjalnych pojemników ustawionych przy głównym wejściu szkoły i na korytarzu przedszkolnym. Akcja trwa do 30 czerwca 2019r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce.
Wspólnie wymieńmy puste na pełne!

Szczegóły oraz regulamin akcji jest dostępny pod adresem internetowym http://www.najlepszyklej.pl/

M.Kapica


Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W piątek 12 września odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasy 4a i 4b oraz uczennice klasy 7 przygotowały zabawny program artystyczny, w którym w humorystyczny sposób zostały przedstawione scenki z życia uczniów i nauczycieli.

Dyrekcji, całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom ZSP w Czarkowie składamy serdeczne życzenia!

Samorząd Uczniowski ZSP w Czarkowie

 


Tydzień Kodowania

Nasza szkoła uczestniczy w światowych obchodach Tygodnia Kodowania – Code Week. W ramach tych obchodów od 6 do 21 października nasi uczniowie biorą udział w szeregu różnych aktywności związanych z kodowaniem, programowaniem oraz zabawami z robotami i tabletami. Kodować i uczyć się programowania, a przy tym dobrze się bawić można na każdym przedmiocie.

Tutaj znajdziecie opis naszego wydarzenia -> https://codeweek.eu/view/165506/tydzien-kodowania

K.Kuś

Code Week by Slidely Slideshow


Biegi przełajowe

Dwa kolejne puchary dla naszej reprezentacji!

9 października reprezentacja chłopców z rocznika 2006 i młodsi oraz reprezentacja chłopców
z rocznika 2005 -2003 zdobyła III miejsce na miejskich zawodach przełajowych w Ćwiklicach!

Oklaski należą się również dziewczętom z rocznika2005 -2003 za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły.

Gratulujemy serdecznie!

Kost A.


Mistrzostwo Pszczyny w piłce nożnej

5 października chłopcy z rocznika 2006 i młodsi zdobyli Mistrzostwo Pszczyny w Piłce Nożnej pokonując w wielkim finale SP18 Pszczyna 3:2. Gratulujemy i życzymy powodzenia na zawodach powiatowych!

M.Kloc


Tydzień Tabliczki Mnożenia

Od 24 do 28 września w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Tabliczki Mnożenia. Podczas całego tygodnia uczniowie uczestniczyli w wielu aktywnościach:

  • 24-27.09 Uczniowie uczestniczą w zabawie „Hasło dnia” (poniedziałek: mnożenie przez 8, wtorek: mnożenie przez 4, środa: mnożenie przez 7, czwartek: mnożenie przez 9).

  • 25.09 Uczniowie wspólnie rozwiązywali podczas przerw zadania na plakatach zawieszonych na korytarzu (każda klasa miałaa odpowiedni plakat).

  • 26 -27.09 Podczas lekcji matematyki odbywał się test sprawdzający znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie rozwiązali test uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

  •  25.09, 27.09 Uczniowie rozwiązywali podczas lekcji matematyki łamigłówki związane z tabliczką mnożenia.

  • 28.09 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia- apel –uczniowie otrzymali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie losowali  u  Asystentów dodatkowe zadania z przykładami tabliczki mnożenia- druga, trzecia i czwarta przerwa.

M.Pławecka/H.Sokal/R.Dybowicz


Pierwsza dyskoteka

3 października Samorząd Szkolny zorganizował pierwszą dyskotekę. Tematyką dyskoteki były szeroko rozumiane lata 90.

Uczniowie dobrze się bawili. Już niebawem informacja o kolejnej dyskotece.

 


„Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”

28. 09. 2018r. odbyły się pszczyńskie eliminacje w ramach turnieju piłkarskiego dla dzieci

„Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. Nasi uczniowie dzielnie reprezentowali naszą szkołę.

Szczegółowe wyniki znajdują się tutaj -> MORIS PSZCZYNA

 Gratulujemy!!


Biegi na orientację

Pierwszy etap tegorocznej edycji „Bielsko-Biała Nocą” już za nami!

W czwartek, 20 września  nieustraszeni zawodnicy pomimo wieczornej pory ruszyli w Bielsko szukając punktów kontrolnych podczas kolejnego cyklu imprezy „Bielsko Biała Nocą”.

W pierwszych tegorocznych zawodach z biegów na orientację wystartowało 348 zawodników w tym 10 zawodników z naszej szkoły .

Każdy z nich miał za zadanie  jak najszybciej przebiec trasę przez wyznaczone punkty kontrolne przy pomocy mapy oraz kompasu. Ważne w tym wszystkim jest to, że trasa pomiędzy punktami nie jest z góry narzucona, konieczne jest tylko zachowanie kolejności punktów – zawodnicy sami wybierają najbardziej optymalny wariant i zazwyczaj ich wybór przesądza o osiągniętym wyniku.

Nie da się ukryć, że teren nie był łatwy z racji sporych przewyższeń. Jednak najważniejsze, że na mecie było nie tylko zmęczenie, ale i dużo uśmiechu.

Gratulujemy wszystkim którzy ukończyli cały bieg, a komu jeszcze mało przygód albo chce spróbować swoich sił zapraszamy na następny etap 18 października!

Zapisy u A. Kost

Do zobaczenia na starcie!


„Pszczyńska młodzież na górskich szlakach”

W dniu 29.09.2018r. (sobota) odbył się XX Górski Rajd Pieszy Młodzieży Powiatu Pszczyńskiego. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Kołem Przewodników Beskidzkich i Terenowych. Do uczestnictwa w rajdzie zgłosiło się 25 drużyn, łącznie z opiekunami i obsługą rajdu na mecie rajdu stawiło się ponad 200 osób. Tematem przewodnim był Beskid Mały.

Uczestnicy rajdu mieli do wybrania różne trasy trasy, nasi uczniowie wybrali trasę nr 4 z Przełęczy Kocierskiej przez Potrójną, Łamaną Skałę, Leskowiec (922 m) do Schroniska PTTK na Leskowcu (Groń Jana Pawła II). Drużyny rajdowe składały się z uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego. Około godziny 11:00 został przeprowadzony quiz na temat Beskidu Małego oraz zasad bezpiecznego poruszania się w górach. Nasi reprezentanci z uśmiechem i radością pokonali ponad 4 godzinną trasę.

Choć poranek był chłodny i mglisty, meta przywitała nas słoneczkiem. Zdobyliśmy bagaż doświadczenia, który na pewno będzie potrzebny w kolejnych edycjach rajdu!

Zobacz -> Dyplom dla naszej drużyny

A. Kost

 


Wybory do samorządu uczniowskiego

W środę 26 września uczniowie naszej szkoły wybierali skład samorządu uczniowskiego spośród zgłoszonych kandydatów została wybrana trójka reprezentantów.

Przewodniczący: 

Jakub Kokot

Zastępca:

Patryk Boryś

Sekretarz:

Marta Sodzawiczny

Opiekunami samorządu uczniowskiego są: lic. Paweł Wita, mgr Katarzyna Drobik, mgr Anna Kantorowska.


Kapsuła czasu

23 września w pszczyńskim parku odbyło się uroczyste zakopanie Kapsuły Czasu.
Dokumenty zgromadzone w kapsule będą w niej równo przez 100 lat. Uczniowie naszej szkoły w ubiegłym roku szkolnym przygotowywali prace plastyczne, które również znalazły się w kapsule. Inicjatywa ma na celu pokazanie przyszłym pokoleniom jacy jesteśmy, jak wyglądamy, jak się ubieramy, jak spędzamy czas.
Nasi uczniowie byli również obecni podczas zakopywania Kapsuły czasu.


Wycieczka klas IV

W słoneczny piątek 21. września klasy 4a i 4b wyruszyły na spacer do terenu biwakowego przy byłej leśniczówce w Czarkowie. Wyjście miało na celu integrację zespołów klasowych oraz przyłączenie się do akcji „Sprzątanie świata”. Na miejscu czekał na nas pracownik Lasów Państwowych – sympatyczna pani podleśniczy leśnictwa Czarków, która wskazała najbardziej zaśmiecone tereny, a następnie złożyła ognisko. Opiekunowie – wychowawczynie i mamy kilkorga uczniów – rozdały każdemu czwartoklasiście rękawiczki oraz worki na śmieci. Uczniowie chętnie i dokładnie wysprzątali wskazane miejsca wrzucając do worka butelki, plastikowe odpadki oraz puszki i kapsle. Przy okazji znaleziono kilka zwierzęcych kości oraz grzyby. Po pracy nadszedł czas na posiłek. Każdy samodzielnie piekł kiełbasę nad ogniem, a mamy dbały, by wszyscy dostali dodatki (tacka, chleb lub keczup). Następnie uczniowie wzięli udział w kilku zabawach integracyjnych. Przed powrotem ponownie posprzątaliśmy wokół siebie oraz podziękowaliśmy pani podleśniczy za pomoc w organizacji wycieczki. 4a i 4b wróciły do szkoły zmęczone, ale w dobrych humorach.

A.Chrapek, K.Drobik