Pierwszaki uczą kodować

Pierwszoklasiści doskonale wiedzą na czym polega kodowanie i programowanie więc postanowili przybliżyć ten temat naszym przedszkolakom. Uczniowie z  robotami – Stasiem i Robertem (bo takie wybrali imiona dla nich) wybrali się do grupy Pszczółek. Każdy uczeń wcielił się w rolę nauczyciela i uczył przedszkolaki kierowania robotem poprzez specjalną aplikację .

Przedszkolaki były zachwycone robotami. Nowoczesny sposób zdobywania  umiejętności to wspaniały sposób na naukę przez zabawę.

Przedszkolaki już zapowiedziały się, że w najbliższym czasie  odwiedzą pierwszoklasistów w szkolnej sali.

K. Kloc


Wycieczka do Planetarium

6 marca 2018r. uczniowie z klasy IIIa i IIIb uczestniczyli w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu astronomii.

Największe wrażenie na uczniach zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Sama widownia może tam pomieścić 400 osób. Właśnie tam obejrzeliśmy dwugodzinny seans dydaktyczny pt. „Królestwo planet” – Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak, Słońce, Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy, komety.

Po seansie ruszyliśmy w drogę powrotną do Czarkowa. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenia.

L. Tyc/B. Machulec


Z wizytą w szwedzkiej szkole

Program Erasmus+ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarkowie 

Współfinansowany  w ramach programu  Unii Europejskiej Erasmus+ 

 

 

W ramach realizacji projektu Erasmus+ „European Possibilities-Friendship, Culture and Maths,” programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu, nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odwiedzili szkołę Gaddenskolan w małej miejscowości Bollebygd w Szwecji. Wizyta ta miała miejsce od 22 do 28 lutego 2018 i była równocześnie spotkaniem szkoleniowym z zakresu nauczania matematyki, języka angielskiego jak i wykorzystania elementów różnych kultur w działalności dydaktycznej i wychowawczej.

Gaddenskolan to niewielka szkoła podstawowa założona z inicjatywy rodziców dla potrzeb miejscowych dzieci. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się inna niż większość szkół polskich jeśli chodzi o nauczanie czy zachowanie i styl bycia uczniów poza faktem, że poruszają się po szkole bez jakiegokolwiek obuwia. Na zajęciach lekcyjnych dzieci pracują większą część czasu indywidualnie, w swoim tempie, koncentrując się na wykonywanych zadaniach.  Jednak po bliższym przyjrzeniu się można zaobserwować pewne ciekawe elementy wychowania jak np. „responsibility time” („czas odpowiedzialności”) czyli czas sprzątania po posiłku. Uczniowie jedzą posiłek a następnie sami sprzątają po sobie, wycierają stoły, porządkują naczynia bez pomocy osób dorosłych. Niezależnie od pogody dzieci szwedzkie spędzają przerwy na świeżym powietrzu, nie dziwi więc nikogo widok uczniów biegających w deszczu czy śnieżycy. Na uwagę zasługują też zajęcia praktyczne prowadzone w szkole, np. lekcje szycia z użyciem maszyn do szycia, w których biorą udział zarówno dziewczynki jak i chłopcy czy też zajęcia muzyczne. Dzieci mogą uczyć się gry na przeróżnych instrumentach: pianinie, perkusji, gitarze, skrzypcach. Bardzo dużą wagę przykłada się do sportu, któremu sprzyjają też warunki naturalne kraju, my mieliśmy okazję spróbować jazdy na nartach biegowych. Jak się dowiedzieliśmy, jazda na biegówkach to nie sam sport ale styl życia Szwedów. W okolicy szkoły, w lasach, można dostrzec mnóstwo tras przeznaczonych do uprawiania tego sportu.

Wizyta w szkole była też okazją do podsumowania i zaprezentowania dotychczas przeprowadzonych zadań projektowych. Każda z partnerskich szkół projektu czyli szkoły szwedzka, polska, grecka, hiszpańska i angielska przedstawiły wyniki zadań matematycznych przeprowadzonych w oparciu o przepisy kulinarne tradycyjnych potraw każdego z krajów. Ogłoszono też wyniki konkursu na logo projektu, którym została praca naszej uczennicy Natalii Spory, co dało nam szczególny powód do radości.

Olga Witka


Lekcje z lektorem języka francuskiego

W piątek 16 lutego 2018 naszą szkołę i naszych uczniów uczących się języka francuskiego odwiedziła pani Manon Cuppens – lektor języka francuskiego.

Manon Cuppens pochodzi z Belgii, jej językiem ojczystym jest język francuski. Mieszka w Polsce od dwóch lat i  pracuje jako lektor języka francuskiego. Odwiedza ona uczniów biorących udział w projekcie „Klasy Frankofońskie”, czyli tych, którzy uczą się języka francuskiego w wymiarze czterech godzin lekcyjnych tygodniowo.

Została ona zaproszona przez nauczyciela, panią Elżbietę Matulę. Przyjęła zaproszenie i przyjechała poznać grupę uczniów naszej szkoły.

W trakcie lekcji uczniowie porozumiewali się tylko w języku francuskim, brali oni udział we wszystkich ćwiczeniach oraz grach językowych przygotowanych przez lektorkę. Na koniec podziękowali jej za przyjazd i zaprosili na kolejne lekcje. Czekamy z niecierpliwością….

E. Matula


Z radością informujemy, że nasza uczennica Natalia Spora wygrała międzynarodowy konkurs na logo projektu współpracy międzyszkolnej programu Erasmus plus .

Gratulujemy😊

Dziękujemy wszystkim za oddane głosy 🙂

 

O.Witka


Wyjazd do PCK-ulu

1 marca uczniowie klas pierwszych i drugiej pojechali do  sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury w której odbyło się przedstawienie pt „Kot w butach” . Zostało ono przygotowane przez młodzieżową grupę teatralną KÓRTYNA działającą w ramach zajęć pozalekcyjnych Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Po przedstawieniu poszli na pyszne rurki z kremem.

J.Bryła/K.Kloc/W.Bienioszek


Projekt „Doświadczam – rozumiem”

Projekt „Doświadczam – rozumiem”

W szkole Podstawowej nr 6 w Czarkowie organizowane będą zajęcia dodatkowe realizowane
w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Projekt przeznaczony dla dzieci z rocznika 2011 oraz uczniów szkoły.

Zajęcia z robotyki.
Eksperymenty z dziedzin przyrodniczych.
Zajęcia ceramiczne.
Zajęcia szachowe.

Rekrutacja:
Prosimy o zdeklarowanie chęci uczestnictwa Państwa dziecka w zajęciach poprzez pobranie deklaracji ze strony naszej szkoły lub przedszkola lub w sekretariacie szkoły i złożenie
do sekretariatu w terminie 05 – 09.03.2018r.

W związku z ograniczoną liczbą uczestników na poszczególne zajęcia, istotna będzie kolejność składania deklaracji.

Zajęcia prowadzone będą w godzinach popołudniowych.

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Doświadczam – rozumiem”

Deklaracja


Warsztaty kulinarne

We wtorek, 13 lutego uczniowie klasy 3b wzięli udział w bezpłatnych warsztatach kulinarnych w Patio Con Gusto.

 Warsztaty kulinarne rozpoczęliśmy od zwiedzania restauracji Patio Con Gusto, potem udaliśmy się na słodki poczęstunek, gdzie mogliśmy spróbować pysznych ciast, ciasteczek i wypić orzeźwiające soczki. Następnie każdy mały kucharz otrzymał niezbędnik każdego gastronoma: nożyk, deskę do krojenia i fartuszek. Zaraz potem  dzieci pod okiem sympatycznej kucharki – pani Iwony przygotowywały  sałatki owocowe,  jarzynowe, kanapki i pyszną lemoniadę. Na samym końcu mali kucharze odwiedzili kuchnię i tam przygotowywali firmowy chlebek pełnoziarnisty. Zajęcia były  bardzo emocjonujące, wszystkie wykonane przez siebie produkty uczniowie przywieźli do domu.

Dziękujemy serdecznie pani Iwonie Kędzior za opiekę i pomoc w organizacji warsztatów.

L. Tyc


Bal karnawałowy

Karnawał zakończyliśmy balem przebierańców
Uczniowie klas młodszych bawili się wspólnie w swoich klasach, wykonywali walentynkowe prace plastyczne, natomiast starsi uczniowie mogli wykonać maski karnawałowe oraz pobawić wspólnie w sali korekcyjnej. Zwieńczeniem wszystkich zabaw była oczywiście wspólna zabawa na sali gimnastycznej, którą prowadził zaproszony wodzirej. Bal był bardzo udany!


REKRUTACJA 2018

Szanowni Rodzice w zakładkach znajdujących się w górnym menu strony znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do I klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Czarkowie
oraz do Publicznego Przedszkolna nr 16 w Czarkowie.

Rekrutacja do I klasy SP 6 w Czarkowie

Rekrutacja do Przedszkola Publicznego nr 16

 

Znajdują się tam również aktywne linki z wszystkimi niezbędnymi informacjami, prosimy zainteresowane osoby o zapoznanie się z zamieszczonymi informacjami.

Dyrektor ZSP w Czarkowie


Głosowanie na logo projektu Erasmus +

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół do zagłosowania na logo naszego projektu Erasmus+ Projekt „Europejskie Możliwości – Przyjaźń, Kultura i Matematyka”.

Zagłosujcie na logo, które najbardziej  Wam się podoba (Poprzez kliknięcie w wybrane logo      link tutaj  ).  Każda osoba ma prawo do trzech głosów. Dziękujemy 🙂 

 


DBI

Po raz kolejny nasza placówka bierze udział w ogólnopolskich akcjach: Luty Miesiącem Bezpiecznego Internetu i Dzień Bezpiecznego Internetu organizowanych przez NASK, Saferinternet.pl, FDDS.

Poradniki, informacje  i materiały edukacyjne: www.saferinternet.pl


Stypendyści

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Rada Pedagogiczna postanowiła przyznać stypendia za najlepsze wyniki w nauce za pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2017.

Wyróżniono:

  • Przemysława Święsa z klasy VII b

  • Paulinę Mizerę z klasy VII a

  • Dawida Szłapę z klasy VII b

  • Oliwiera Pukowca z klasy VII b

  • Paulinę Strzodę z klasy Vb

  • Jagodę Tyc z klasy Vb

  • Oliwię Swadźbę  z klasy Vb

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 🙂