Tydzień Kodowania – CODE WEEK

„Rozpocznij przygodę z programowaniem i już dziś zacznij kodować w ramach Tygodnia Kodowania w Polsce. Możesz wziąć udział w jednym z setek wydarzeń lub zorganizować własne. Nie czekaj i włącz się w europejską inicjatywę!” – To hasło motywujące, aby przyłączyć się do Tygodnia Kodowania. Nie mogło tam zabraknąć również uczniów SP 6 w Czarkowie!

Nasz Tydzień Kodowania nosił tytuł : „Dzieciaki Kornela Programują” – nasze wydarzenie można znaleźć na stronie http://codeweek.eu/.

Podczas Tygodnia Kodowania pracowaliśmy na lekcjach informatyki z robotem: „BEE -BOT” oraz z robotem „MIO”. Uczniowie na wstępie zostali zapoznani z możliwościami ruchu jakie wykonuje robot, a następnie pracowali w parach. Na planszach suchościeralnych kodowali ruch dla kolegi/koleżanki, a następnie wydawali odpowiednie komendy. Kiedy pierwszy etap wszystkim udało się poprawnie wykonać, próbowaliśmy swoich sił na macie edukacyjnej i programowaliśmy ruch BEEBOT’A tak, aby dotarł z miejsca startu do celu. Uczniowie klas starszych wymyślili zawody robotów i sprawdzali, ile spinaczy i szpilek przyciągnie robot MIO swoim magnesem.

Korzystaliśmy również ze strony internetowej code.org, gdzie uczniowie mają pozakładane swoje konta i po wykonaniu zadań mogą otrzymać certyfikat.

https://twitter.com/codeweekeu

Tydzień Kodowania w naszej szkole był bardzo owocny!

 

K. Kuś


Wyjazd do Teatru „Banialuka”

W czwartek 19 października, klasy I-III pojechały do Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku Białej na spektakl pt „Wąż”. Główny bohater wyrusza na poszukiwanie rąk i nóg.W podróży towarzyszą mu Chomik i Gekon, a całą historię opowiada kochający zwierzęta narrator. Podróż pozwala im zrozumieć i dostrzec to co najważniejsze: wartość przyjaźni i piękno bycia sobą. Uczniowie z niezwykłym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie. Dla większości była to kolejna wizyta w teatrze. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.
W.Bienioszek, J.Bryła, K.Kloc, B.Machulec, L.Tyc


Wycieczka na Szyndzielnię

W środę 18 października klasy piąte i szósta wybrały się na wycieczkę na najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim – Górę Szyndzielnię, zlokalizowaną w granicach miasta Bielska-Białej. Największą atrakcją wyprawy był wyjazd na szczyt nowo otwartą koleją linową i podziwianie niezwykłych, o tej porze roku, widoków, rozciągających się po horyzont. Dzieci miały też okazję trochę się zmęczyć, podchodząc pod Schronisko Górskie na Klimczoku, gdzie w nagrodę za wysiłek zjadły pyszne kiełbaski, pieczone na ognisku. 

M. Basiura

Wycieczka na Szyndzielnię by Slidely Slideshow

 


KLASA IV B W SKANSENIE

Klasa IV b odwiedziła skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Dzień był słoneczny, a oferta skansenu kusząca- przenieść się z wehikułem czasu w przeszłość i poznać życie i zajęcia naszych przodków.

Taka propozycja zajęć spotkała się z wielkim zainteresowaniem czwartoklasistów. Idąc od pasieki do kuźni, od domu cieśli do zagrody wiejskiej, od wozowni do stodoły, uczniowie mieli ciekawe zadania do wykonania. Słuchając uważnie prowadzącej zajęcia, zastanawiali się jaki zawód byłby najlepszy dla chłopca z przeszłości o imieniu Antek… Padło wiele propozycji m.in. bartnik, kowal, rolnik… szkoda, że nie było młynarza. Bo właśnie replika młyna wodnego spotkała się z dużym zainteresowaniem. Dwie godziny minęły szybko i na mostku nad stawkiem czar prysnął … znaleźliśmy się  znowu w  XXI wieku.

Z wycieczki uczniowie wrócili zadowoleni i zafascynowani dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

M.  Kubica


Dzień Edukacji Narodowej

13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w uroczysta akademia. Zaangażowani w organizację uroczystości byli uczniowie wielu klas. Przygotowali bogaty i ciekawy program artystyczny. Nie zabrakło pięknych utworów muzycznych, układów tanecznych, śpiewu solowego oraz gry na instrumentach, a także wierszy z dedykacją dla każdego nauczyciela oraz pracowników obsługi i administracji.

Wszystko zostało skomponowane w jedną całość dzięki paniom: L. Tyc, B. Machulec oraz  J. Waleczek

Galeria zdjęć z akademii -> TUTAJ

 

K. Kuś


Pasowanie na ucznia

W dniu 11.10.2017r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Miasta , pan Dariusz Skrobol. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole. Następnie złożyli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecywali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, po czym zostali pasowani dużym ołówkiem przez panią Dyrektor, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom i róg obfitości. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez swoich rodziców.

Dziękujemy wszystkim rodzicom zaangażowanym w zorganizowanie tej uroczystości.

W.Bienioszek, K.Kloc


Warsztaty kulinarne w Patio Con Gusto

Klasy 4c i 4a na początku października wybrały się na warsztaty kulinarne do restauracji „Patio Con Gusto” w Pszczynie. Szef kuchni oprowadził uczniów po całej restauracji, również po zapleczu kuchennym, następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, otrzymali fartuszki, deski do krojenia i nożyki. Jedna grupa zaczęła od przygotowywania muffinek, a druga grupa wyrabiała chleb. Następnie zamieniliśmy się rolami, jedna grupa wykonywała sałatki owocowe i warzywne, a druga grupa przekładała ciasto chlebowe do foremek. Uczniowie podczas warsztatów mogli zobaczyć jak wygląda organizacja pracy w dużej restauracji,  oraz spróbowali swoich sił w krojeniu, dekorowaniu, ozdabianiu, wyrabianiu ciasta.

Zajęcia były dla dzieciaków bardzo emocjonujące, wszystkie wykonane przez siebie produkty uczniowie przywieźli do domu. Nożyki są do odebrania u wychowawców klas.

Klasa 4a bardzo dziękuję pani Patrycji Pająk za pomoc w opiece podczas wycieczki.

Galeria zdjęć klasa 4a -> tutaj

Galeria zdjęć klasa 4c -> tutaj

K. Kuś


Wycieczka do Palmiarni i Planetarium

       10 października br. uczniowie klasy VI razem  z opiekunami wybrali się na wycieczkę przyrodniczą.

      Pierwszym punktem ich programu była wizyta w  Planetarium Śląskim im. M. Kopernika Chorzowie. Wzięli tam udział w seansie  poświęconym gwiazdom i planetom. Utrwalili wiedzę o geocentrycznym modelu budowy świata, ruchach obrotowym i obiegowym Ziemi, poćwiczyli orientację na sferze niebieskiej. Po krótkiej przerwie udali się do pobliskiej stacji meteorologicznej na zajęcia dotyczące pomiarów i obserwacji składników pogody.

    Kolejną atrakcją było zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach, czyli bezpośredni kontakt z różnymi egzotycznymi roślinami. Tematyka ścieżki dydaktycznej obejmowała omówienie roślin przyprawowych, sukulentów, bambusów i palm. Jedną z największych atrakcji były przepiękne akwaria z tropikalnymi rybkami.

J.W.

 


Smog nasz śląski czyli o zdrowiu zaklętym w oddechu

W naszej szkole realizowany jest projekt: „Czyste powietrze wokół nas”, który jest odpowiedzią na jeden z największych problemów regionu jakim jest smog. Zmagamy się z nim przez cały okres zimowy. Bywają dni, kiedy jakość naszego powietrza bywa katastrofalna, co przekłada się na zdrowie ludzi. Czy można to zmienić? Czy wokół nas powietrze znowu może być czyste?

Inauguracja projektu realizowana przez p. Marię Kubicę i p. Bernadetę Ryś miała miejsce 5 października 2017r.  Młodzież od IV do VII klasy miała okazję zapoznać się zarówno z przyczynami jak i następstwami smogu. Prelekcję wygłosił pracownik Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego pan Piotr Dziki. Mamy nadzieję, że obudził on w młodzieży ducha walki z naszym śląskim smogiem.

Maria Kubica

 


                                                  Młodzież klas siódmych na Magurce

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?  Bardzo prosto. Wystarczy  wyjechać w góry i idąc wybranym szlakiem, oczyścić go ze śmieci. Społeczność uczniowska z klas siódmych  skorzystała z oferty Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

15 września 2017 roku uczniowie   zamienili  ławki szkolne na szlaki turystyczne Beskidu Małego. Podążając na szczyt Magurki, pod okiem pracownika ZPKWŚ pogłębili  wiedzę na temat różnych form ochrony przyrody, a w szczególności parków krajobrazowych. Podziwiając górski krajobraz,  zapoznali się również ze środowiskiem naturalnym tej części Beskidów . Idąc, wrażliwi na piękno przyrody, zbierali śmieci, które niewątpliwie negatywnie wpływały na koloryt otoczenia. Zebrało się kilka worków .

Uwieńczeniem wycieczki  było pieczenie kiełbasek przy ognisku na Magurce. Uczniowie mieli też okazję pochwalić się wiedzą z zakresu ekologii poprzez rozwiązanie krzyżówki.

Wśród najlepszych rozlosowano nagrody rzeczowe.

Radość na twarzach uczniów oraz słoneczna pogoda dopełniła miłą atmosferę.

Maria Kubica


Dzień Głośnego Czytania

    29 września br. społeczność naszej szkoły ponownie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, która powstała kilka lat temu z  inicjatywy Polskiej Izby Książki.

    Z tej okazji na każdej lekcji nauczyciele czytali i interpretowali wybrane przez siebie dzieła literackie.  Uczniowie w skupieniu i  z uwagą słuchali zaprezentowane teksty. U niektórych udało się nawet rozbudzić zainteresowania czytelnicze, bo w kolejnych dniach  tłumniej odwiedzali bibliotekę szkolną, pragnąc wypożyczyć ulubioną lekturę.

    Dla starszych klas najciekawsze było spotkanie z „Małym Księciem”.  Nie tylko dlatego, że książeczka jest cieniutka i napisana w baśniowej konwencji. Młodzi ludzie docenili mądrość i ponadczasowa wartość zapisanych w niej słów. Uświadomili sobie, ze miłość i przyjaźń to nie są puste slogany i  zrozumieli, że „dobrze widzi się tylko sercem, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

    Bardzo inspirujący był również aspekt multimedialny zajęć, ponieważ była to okazja do zetknięcia się z rozszerzoną rzeczywistością. Dzięki niezwykłemu, interaktywnemu  wydaniu pozycji  mogliśmy podróżować z bohaterem po różnych planetach i poznać jego znajomych.  Wspaniale było zrobić sobie zdjęcie z trójwymiarowym Małym Księciem, wziąć do ręki wybuchający wulkan, podlewać róże czy wyrywać rozprzestrzeniające się baobaby.

    Chyba wszyscy przekonali się, że czytanie może być naprawdę pasjonujące 🙂

J.W.

 


 25-29.09.2017 był w naszej szkole Tygodniem Tabliczki Mnożenia.

       Od poniedziałku 25.09.2017 uczniowie przypominali sobie  i utrwalali trudną sztukę mnożenia i dzielenia.  Podczas przerw wspólnie rozwiązywali matematyczne  zadania na plakatach zawieszonych na korytarzu szkolnym. Mogli także  sprawdzić swoje umiejętności losując u  Asystentów  zadania. Dobre wyniki iloczynów i ilorazów nagradzane były pochwałami i pysznymi cukiereczkami. Nic więc dziwnego, ze wszystkie stanowiska były oblegane.

       W Światowym Dzień Tabliczki Mnożenia czyli 29.09.2017r. uczniowie klas IV-VII pisali test sprawdzający i wszyscy, którzy napisali go bezbłędnie, uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

       Gratulujemy nagrodzonym!

H.S.

 


Wycieczka klasy Va i Vb do Pszczyny

W dniu 2 października br. uczniowie klas 5 naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Pszczyny. Dzieci zwiedziły park pszczyński, szczegółowo poznając jego historię i najdalsze zakamarki. Następnie uczniowie udali się na spotkanie z Burmistrzem Pszczyny, panem Dariuszem Skrobolem, który przyjął ich w swoim gabinecie w Urzędzie Miejskim. Pan Burmistrz opowiedział uczniom o planach modernizacji miasta, które są w toku bądź też są zaplanowane do realizacji w najbliższym czasie. Podczas wizyty w Ratuszu, dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć Pszczynę z tarasu widokowego, znajdującego się przy gabinecie Burmistrza. Ponadto zostały oprowadzone po całym gmachu przez panią Sekretarz Gminy – Celinę Biel, miały okazję zasiąść w sali im. Piotra Skargi, gdzie dowiedziały się m.in., czym zajmuje się Rada Miejska, kto wchodzi w jej skład, gdzie zasiadają poszczególni jej członkowie oraz jak często gromadzi się na posiedzeniach. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w skansenie, zagrodzie ziemi pszczyńskiej.Tam uczniowie spędzili czas na „żywej” lekcji historii zatytułowanej „Wehikuł czasu – poznajemy nasze dziedzictwo kulturowe”. Poznali m.in., jakimi zawodami zajmowali się ich przodkowie, zobaczyli, w jakich domach mieszkali, jaką nosili odzież i jak żyli. Na koniec dzieci zwiedziły stajnie książęce i obejrzały unikatową wystawę karet paradnych króla Jana III Sobieskiego.

 

M.B


XVII Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

29 września odbyły się Pszczyńskie eliminacje do ogólnopolskiego turnieju pod szyldem Tymbarka „Z podwórka na stadion”. Na Stadionie Miejskim przy ulicy Bogedaina 22 rywalizowało 17 drużyn w kategoriach dziewczynek i chłopców.

Składy zespołów:

Chłopcy U-8 – I MIEJSCE
Skład:
Baranowski Piotr, Białas Maciej, Baron Oskar, Badźmierowski Mateusz, Wala Maciej.

Dziewczyny U -10 – I MIEJSCE
Skład: Knapczyk Kamila, Waleczek Amelia,  Dyrda Kinga, Kania Emilia, Fąfara Natalia, Faruga Katarzyna, Pająk Daria

Dziewczyny U -12 – III MIEJSCE
Skład:
Kokot Emilia, Wirkus Oliwia, Strzoda Paulina, Tomanek Martyna, Wala Emilia, Kubis Małgorzata, Czerwionka Zofia, Gugółka Aleksandra

Chłopcy U -10 – III MIEJSCE
Skład:
Kupiec Wojciech, Fąfara Kamil, Urbański Wojciech, Byczek Bartosz, Mizera Maciej, Kubis Dorian

Chłopcy U-12 – II MIEJSCE
Skład:
Sodzawiczny Robert, Waleczek Marcel, Kania Damian, Słomka Radosław, Pękała Błażej, Pająk Błażej, Mizera Przemysław, Faruga Bartłomiej.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdecznie gratulujemy!!

Zwycięzcy

M.K