Rozpoczynamy  Wielkie Wyprawy na Krańce Świata cykl spotkań z wolontariuszami  misyjnymi.

 

Podczas pierwszego spotkania 24 października 2017r.w godzinach popołudniowych wolontariusz misyjny Piotr Rosa zabrał nas  do  egzotycznego Paragwaju.  Jego misja trwała 10 miesięcy, a poprzedził ją solidny kurs języka hiszpańskiego. Pan Piotr pracował na  misji katolickiej w okolicy miasta Asunción, stolicy kraju, głównie wśród najbiedniejszej ludności Indian i Metysów. Prowadził kursy komputerowe, które umożliwiły dalsze kształcenie młodzieży. Dzielił się również  innymi umiejętnościami ucząc muzyki i śpiewu. Dowiedzieliśmy się, że ze względu na brak kapłanów (1  na 40 kaplic ), modlitwy i śpiewy w tygodniu a czasem i w niedzielę prowadził ” szaman” – katecheta, który zawsze był  czysto i schludnie ubrany, pokazując w ten sposób wielki szacunek do Boga. Swoją miłość do Boga Indianie okazują podczas nabożeństw bardzo ekspresyjnie, śpiewając i tańcząc w rytm wystukiwanej muzyki. Często używają prostych instrumentów muzycznych wykonanych własnoręcznie np. grzechotek, które mieliśmy okazje zobaczyć z bliska.

Jaki jest Paragwaj widziany oczami pana Piotra? Kraj gorący o czerwonym kolorze ziemi, obsianej soją i kukurydzą. Żmije, olbrzymie jaszczurki i szczury są częstymi gośćmi w wiejskich zagrodach. A przyroda piękna… Razem z naszym gościem udaliśmy się nad  słynny wodospad  Iguazú położony na granicy brazylijsko-argentyńskiej.

Warto dodać, że w tym kraju żyje wielu potomków polskich emigrantów, którzy udali się tam w latach 30-tych XX wieku. Polska wieś była bardzo przeludniona, więc na podstawie umowy między naszym krajem a Paragwajem zaproponowano żyjącym w Polsce rodakom, przeniesienie się za ocean. Wyjechało wtedy  około dwóch tysięcy Polaków, którzy dostali tam po kawałku ziemi i założyli kolonie.

Słuchaliśmy opowieści o paragwajskim życiu popijając yerba mate… Może w jakimś sercu zrodziło się pragnienie odbycia podobnej podróży, a jeżeli nie, to na pewno bardziej poznaliśmy ten kraj, który jest odzwierciedleniem prawdziwej latynoamerykańskiej kultury.

M.Fischer, M. Kubica

 

 

 

 

 

Font Resize
Contrast