MARATON PISANIA LISTÓW

W naszej szkole odbędzie się maraton pisania listów pod patronatem AMNESTY INTERNATIONAL. Maraton będzie trwała w dniach od 5 do 8 grudnia 2017 roku.

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku, w warszawskiej grupie lokalnej. Maraton Pisania Listów odbywa się

co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).

Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.

Podejmiemy akcje w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów, sms) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka..

Podczas maratonu odbędzie się zbiórka pieniędzy na zakup znaczków pocztowych w celu wysłania napisanych listów.

W naszej szkole będziemy pisali listy w sprawie Hanan Badr el-Din z Egiptu. Grożą jej zarzuty za poszukiwania zaginionego męża, została aresztowana za kampanie na rzecz osób zaginionych. W lipcu 2013 roku, kiedy zaginął mąż Hanan Badr el-Din, jej życie całkowicie się zmieniło. Nieustępliwe poszukiwania zaginionego męża spowodowały, że poznała inne osoby, których bliscy zostali zatrzymani przez egipskie siły bezpieczeństwa. Publiczne ujawnianie zaginięcia setek osób w Egipcie oraz szukanie informacji o mężu doprowadziły do tego, że Hanan została aresztowana na podstawie fałszywych zarzutów i grozi jej teraz 5 lat pozbawienia wolności. Wezwij władze Egiptu do wycofania wszystkich zarzutów oraz bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia Hanan.

Domagamy się:

· wycofania wszystkich zarzutów,

· bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia Hanan

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i rodziców do przyłączenia się do naszej akcji.

Listy można pisać w wyznaczonym miejscu w szkole gdzie dostępne są wszelkie dane adresowa oraz samodzielnie w domu i przynieść do naszej skrzynki.

Wzór listu znajduje się u pedagoga, polonistów lub na gazetce szkolnej

K.Brzezińska