Materiały na temat nauki zdalnej przygotowane przez panią psycholog

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

przed nami czas nauki zdalnej –  może to początkowo dla wielu wydać się przyjemną perspektywą.  Jednak czas spędzony w domu może wywoływać też różne trudne emocje.  Każdy zatem musi się dopasować do obecnej sytuacji by móc po określonym czasie znów wrócić do szkoły, pracy czy na wspólny spacer. Oto kilka istotnych wskazówek:

 1. Warto określić swój rytm dnia – wyznaczyć godziny na pracę zdalną, naukę, a także na relaks i odpoczynek.

 2. Może jest coś o czym myślałeś już od dłuższego czasu, a nie miałeś na to okazji? (np. porządek w szafie, w albumie ze zdjęciami…?)

 3. Pamiętaj o czasie spędzanym z bliskimi– rodzicami, rodzeństwem. Może zróbcie coś na co nigdy nie było czasu. Może przyjemność przyniosą Wam wspólne kulinaria, granie w planszówki, oglądanie filmów o lekkiej tematyce?

 4. Warto nagrodzić się za realizację poszczególnych zadań z rozkładu dnia – ważne by nagroda była atrakcyjna – może kąpiel, relaks w ulubionym fotelu, bądź słuchanie muzyki?

 5. Możesz podtrzymywać kontakt ze znajomymi za pośrednictwem technologii cyfrowych – smsy, portale społecznościowe, telefony.

 6. Staraj się jak najrzadziej czytać informacje o epidemii. Jeśli jednak czujesz taką potrzebę – wyznacz sobie na to określony czas (np. raz dziennie). Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji. Pamiętaj, że częste śledzenie wiadomości wzmaga napięcie i lęk.

 7. By było Ci przyjemniej pamiętaj o higienie osobistej. Warto tez wykonywać ćwiczenia fizyczne, które obniżą napięcie, pomogą zredukować lęk i poprawią nastrój.

 8. Pamiętaj, że czas kwarantanny to czas chwilowy, który niebawem minie.

 9. Warto spojrzeć na okres kwarantanny jako troskę o siebie i najbliższych.

Jeśli bardzo się niepokoisz, odczuwasz lęk, smutek – porozmawiaj o tym o najbliższymi. Możesz także napisać do wychowawcy lub  innego  zaufanego nauczyciela, psychologa.

Zapraszam do  zapoznania się z filmikiem, który ma na celu przybliżenie dzieciom i dorosłym czym jest koronawirus. 

 

Zachęcam również, szczególnie dzieci w młodszym wieku szkolnym, do przeczytania bajki edukacyjnej, która pozwoli naszym dzieciom zrozumieć czym jest pandemia, co to jest koronawirus i jak o siebie dbać w tym trudnym czasie. Link do bajki znajduje się poniżej:

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

Drodzy Rodzice!

Jeśli potrzebujecie Państwo czy dzieci wsparcia z mojej strony zapraszam do kontaktu przez dziennik elektroniczny.

Można też w sytuacji kryzysowej skorzystać z darmowych porad psychologicznych na stronie:

https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/

Zachęcam również do przeczytania ciekawego artykułu: „Koronawirus w Polsce. Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Porady psychologa z Uniwersytetu SWPS”.

https://polskatimes.pl/koronawirus-w-polsce-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-porady-psychologa-z-uniwersytetu-swps/ar/c1-14855071

Jak pomóc dziecku  w nauce?

Istotne by trzymać się kilku wskazówek:

 1. 1. Stałość i cykliczność – dziecko powinno wykonywać zadania domowe codziennie o tym samym czasie, w tym samym miejscu, w ciszy i spokoju. Miejsce do nauki powinno być uporządkowane. Jeżeli w domu jest kilkoro dzieci do jednego biurka należy ustalić godziny pracy i omówić je z dziećmi, tak by wszyscy na nie przystali.

 2. Dziecko powinno najpierw wykonywać zadania trudniejsze a potem pozostałe,

  ważne by nie dekoncentrować dziecka, rozpoczynając z nim rozmowę na inne tematy, wydawanie poleceń….

 3. Nie należy wyręczać dziecka – zadania najlepiej robić z dzieckiem, wspomagać je, być blisko, wspierać ale nie wyręczając.

 4. Po wykonaniu każdego zadania, wymagającego od dziecka wysiłku, należy je nagrodzić np. pochwałą słowną. Istotne by pamiętać o tym że przesadne chwalenie dziecka, niewspółmierne do wysiłku włożonego w zadanie, nie jest czymś budującym.

 5. Ważne by w domu była odpowiednia atmosfera, jak najmniej napięcia między członkami rodziny. Może temu służyć  wzajemna życzliwość i zainteresowanie  sprawami dziecka. Warto rozmawiać na bieżąco o trudnościach ale i sukcesach jakich doświadczacie.

 6. Wzmacniaj poczucie wartości twojego dziecka. Dziecko będzie dobrze  myślało o sobie i czuło się ważne dla siebie i w świecie, gdy będzie miało poczucie własnej wartości. W tym trudnym czasie warto też pomóc dziecku rozpoznawać jego silne strony, wydobywać na światło dzienne jego zasoby co może  zaprowadzić je na sam szczyt.

 

Drogi Uczniu! Poniżej zamieszczam plan, który być może pomoże Ci zorganizować sobie pracę w domu.

 

Jak uczyć się w domu… ?

 1. Warto zacząć od ustalenie tego, co chcesz w danym zrobić.

 2. Dobrze wstawać o tej samej porze – z czasem organizm sam przyzwyczai się do wybudzania o określonej godzinie. Jeśli nie masz zajęć on-line to nie musi być to 7.00 rano, ale ważne by była to stała godzina.

 3. Warto zacząć naukę w godzinach porannych i najlepiej nie odwracać swojej uwagi poprzedzając naukę np. grą na komputerze czy ogadaniem telewizji.

 4. Warto ustalić stałe godziny nauki – np. każdego dnia 9.00 – 13.00 (poza weekendami). Możesz ten czas podzielić na określone bloki – może wolisz się uczyć 2 razy po 2 godziny, a może inaczej? A może wolisz pracować codziennie 2 razy po 3 godziny by w piątek skończyć naukę wcześniej? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci naukę:

 • zrób listę zadań na dziś, jutro i kolejne dni

 • warto podzielić materiał na mniejsze części i po przyswojeniu każdej robić powtórki

 • naukę zacznij od tego co najtrudniejsze by przejść do tego co łatwe dla Ciebie

 • możesz prezentować to czego się nauczyłeś najbliższym – rodzeństwu, rodzicom…

 • możesz wykorzystać w nauce nowoczesne technologie – warto czasem zobaczyć jakiś film tematyczny lub posłuchać wykładu

 1. Miejsce do nauki – pamiętaj, że miejsce w którym się uczysz musi być uporządkowane – zasada higieny w otoczeniu – higieny w umyśle:) Pozbądź się papierków, zabawek, gier w miejscu nauki, a zostaw to co Ci będzie potrzebne czyli coś do pisania, zeszyt, książkę, komputer jeśli jest niezbędny. Jeśli nie masz swojego pokoju czy stałego miejsca nauki – postaraj znaleźć je sobie na ten czas – może to być choćby stół w jadalni, ważne by zawsze było to stałe miejsce. Pamiętaj o wyciszeniu telefonu na czas nauki.

 2. Przerwy – pamiętaj by między zadaniami zrobić sobie przerwę. Możesz ten czas poświęcić na zjedzenie czegoś, spacer, ćwiczenie fizyczne np. przysiady lub wymachy rękami.

 3. Dbaj o siebie – w razie takiej możliwość spędzaj czas na świeżym powietrzu, pij dużo wody, jedz zdrowe przekąski (owoce, warzywa, orzechy, gorzka czekolada – wpływają korzystanie na koncentrację i pamięć).

źródło: znalezione w Internecie

Potrzebujesz pomocy? Bądź ktoś jej potrzebuje?

Ćwiczenie uważności dla nastolatków dla nastolatków.

Radzenie sobie z trudnymi emocjami.

 

Poniżej zamieszczam link dla starszych dzieci szkolnych.  W trudnej chwili warto do niego sięgnąć by się wyciszyć, ukoić i w taki sposób zadbać o siebie.

 

Ćwiczenie uważności dla dzieci w wieku 5 – 10 lat.

Bezpieczne miejsce.

 

 

Drogi uczniu:)

Jaki jest Twój styl uczenia się? Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, a może kinestetykiem?  Sprawdź, rozwiązując KRÓTKI TEST(KLIKNIJ)i wykorzystaj  tą wiedzę w sposobie uczenia się:)

 

CAŁY ARTYKUŁ PANI KATARZYNY WIDAWSKIEJ  DOSTĘPNY POD LINKIEM(kliknij)

 

 

 

Font Resize
Contrast