Warning: The magic method Math_Captcha::__wakeup() must have public visibility in /home/users/logost01/public_html/domains/zspczarkow.pl/public_html/szkola/wp-content/plugins/wp-advanced-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 86
Udział klas siódmych w seminarium popularnonaukowym - Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie

Udział klas siódmych w seminarium popularnonaukowym

Udział klas siódmych w seminarium popularnonaukowym

„Uff! Jak gorąco!  Jak poprawić klimat w mieście?”

https://metiklim.wixsite.com/website/program-spotka%C5%84

 

Nasza szkoła odpowiedziała na zaproszenie Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ramach projektu „Taki mamy klimat. Popularyzacja osiągnięć naukowych z zakresu meteorologii i klimatologii”,  zorganizował cykl spotkań otwartych dla młodzieży.   Głównym celem przedsięwzięcia jest przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych  w zakresie meteorologii i klimatologii, a mających wpływ na nasze codzienne życie.

W opisie  projektu możemy przeczytać:  „Pogoda i klimat to zagadnienia pozornie dobrze nam znane, z którymi stykamy się na co dzień. Jednak wiedza przeciętnego człowieka na temat pogody, zjawisk atmosferycznych, zmian klimatu i ich skutków jest niewielka i bardzo powierzchowna. Tragiczne zdarzenia jakie miały miejsce w Tatrach 22.08.2019 roku (zginęły 4 osoby, 157 rannych), lub na jeziorach mazurskich 21.08.2007 roku (zginęło 12 osób, 70 osób wyciągnięto z wody, kilkadziesiąt łodzi zatonęło), wskazują, że konieczna jest edukacja społeczeństwa w zakresie meteorologii i klimatologii.”

W piątek 20 listopada uczniowie klas siódmych naszej szkoły, w ramach lekcji geografii, wzięli udział w  seminarium  popularnonaukowym  on-line pt. „Uff! Jak gorąco!  Jak poprawić klimat w mieście?”, które poprowadziła pani  dr hab. Dorota Matuszko, prof. UJ. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego nadmierne wycinanie drzew,  betonowanie, czy  brukowanie  kolejnych przestrzeni w mieście, źle wpływa na klimat. Poznali również możliwości poprawy klimatu poprzez tworzenie parków kieszonkowych, oczek wodnych, łąk kwietnych czy zielonych dachów.

Czekamy na kolejne seminarium w ramach tego projektu za miesiąc. Tym razem będzie o powstawaniu lawin w górach.

Maria Kubica, nauczyciel geografii