KLUB WOLONTARIATU-DZIAŁANIA

ROK SZKOLNY 2023/2024

RELACJA Z WRĘCZENIA SZLACHETNEJ PACZKI

Drogi Darczyńco, Droga Darczyńczyni!

Weekend Cudów, czyli weekend przekazania prezentów Rodzinie za nami.

Dzięki Tobie mogliśmy kolejny raz odwiedzić i wesprzeć tysiące najbardziej potrzebujących.

Pomagając Rodzinom, niosąc razem mądrą pomoc, zmieniamy nie tylko ich życie, ale też często również nasz świat.

Pozwalamy sobie na zatrzymanie, popatrzenie na innych z nadzieją i większą empatią. Bo przecież zmieniając wiele małych światów, zmieniamy nasz wspólny świat!

Dziękujemy, że jesteś i że pomagasz zmieniać świat na dobre.

Mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Poniżej przeczytasz jakie były wrażenia Rodziny (Pani Anna) oraz słowa Wolontariusza, Wolontariuszki z Weekendu Cudów.

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki

Do pani Anny pojechaliśmy ze Szlachetną Paczką w piątek tego samego wieczoru po spotkaniu z darczyńcą. Pani pół godziny wcześniej wróciła z jasełek w których występowała jej córka. Już ten wieczór był dla niej pełny emocji, a tu jeszcze niespodzianka w postaci wolontariuszy pukających do drzwi. Kobieta była wzruszona jak przybyliśmy. Prezenty były opakowane w papier, który został pomalowany samodzielnie przez dzieci szkolne. To było wzruszające i niespodziewane dla niej, że to szkoła była dla niej darczyńcą i że dzieci też włączyły się w jej przygotowanie. Razem z drugim wolontariuszem wnosiliśmy paczki jedna po drugiej. Pani Anna była wzruszona, że jest ich tak dużo, była przekonana, że otrzyma z trzy paczki mówi: „a tu aż ich tyle jest, że się nie zmieszczą pod tą małą choinkę którą mam. Pani Anna nie wiedziała co mówić, usiadła na fotelu i przyglądała się tym paczkom. Zrobiliśmy jej ładne zdjęcie na pamiątkę. W paczkach było bardzo dużo artykułów spożywczych, chemii, kosmetyków, środków czystości, była i kurtka na zimę, która pasowała idealnie którą pani zaraz namierzyła. Bluzkę zostawia na próżnej, były też bony do CCC, Martens, KICS. Kobieta była bardzo wzruszona, dziękuje to za mało według niej. Bardzo dziękowała darczyńcom za przygotowanie dla niej paczki, za to że ją wybrali, że jej nie odrzucili ze względu na jej przeszłość. Uściskała nas mocno na pożegnanie.

Słowo od Wolontariusza

Osobiście bardzo dziękuję za bardzo dobrą współpracę, zaangażowanie i również pomoc w przegotowaniu paczki dla innej rodziny w postaci sanek i szlifierki z których ta rodzina bardzo się ucieszyła.

Kochani darczyńcy i wszyscy, którzy te paczki przygotowaliście jesteście dla tych rodzin aniołami, które przybyły do nich w ludzkiej postaci. Ten dzień zapadnie tym rodzinom na długo w pamięci a możne i do końca życia.

Jako wolontariusz byłam poruszona całym tym widokiem, pełnym emocji, wzruszeń, łez radości. Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc tym rodzinom. Wierzę w to, że siła jaką otrzymali przez tą pomoc, wiara w ludzi i dobro pomoże im w pokonywaniu wszelkich przeciwności losu i da im nadzieję na lepszą przyszłość.

Życzę całemu ZSP w Czarkowie zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, a Nowy Rok był czasem przepełnionym radością, miłością i nowymi nadziejami na kolejne dni. Niech każdy dzień w roku będzie dla Was dniem w którym dzieją się cuda.


5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – święto wszystkich, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby pomagać potrzebującym.

W naszej szkole dołączyliśmy do obchodów tego święta, wszak liczna grupa wolontariuszy działa prężnie w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu. Uczniowie angażują się w wiele działań pomocowych na skalę lokalną i globalną. Wolontariuszki SKW odwiedziły wszystkie klasy i przekazywały karteczki z cytatami znanych osobistości, dotyczące tego, że warto czynić dobro. Zachęcamy również do zapoznania się z gazetką, która znajduje się na dolnym korytarzu.

W minionym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował:

  • Akcję globalną – „Zambia. Poznaj swoich kolegów w Kazembe”. W ramach tej akcji, aby móc wesprzeć salezjańską placówkę w Afryce i zakupić ławki dla uczniów został zorganizowany:”Kiermasz dla Zambii” przy współpracy z sołtysem Czarkowa – p. Jackiem Kubisem, „Dzień tosta dla Zambii”, zbiórka makulatury.

    Akcje lokalne:

  • „Szyjemy dobro” – pożeracze smutków dla Domu Samotnej Matki w Wiśle Małej,

  • Wsparcie akcji Onkoimprezowania IV Piętro Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka,

  • „Kup pan szczotkę” i „Podaj mydło” – organizowane przez Fundację Redemptoris Missio.

W bieżącym roku szkolnym SKW zorganizował:

  • Kiermasz dla Gai przy wsparciu sołtysa Czarkowa oraz społeczności Czarkowa.

  • Włączyliśmy się w działania Szlachetnej Paczki, jesteśmy w trakcie przygotowywania paczki dla potrzebującej osoby.

  • W tym roku szkolnym również bierzemy udział w akcji „Szyjemy dobro” oraz akcjach organizowanych przez Fundację Redemptoris Missio.

Dziękujemy serdecznie za Państwa zaangażowanie i wsparcie, bo bez tego Szkolny Klub Wolontariatu nie mógłby tak prężnie działać.

Nieocenione jest zaangażowanie wolontariuszy, którzy chcą pomagać i „siać dobro”.

Szkolny Klub Wolontariatu


AKCJA SADZENIA DRZEW

W sobotni poranek 14.10, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu z Czarkowa uczestniczyli w Akcji Sadzenia Drzew. Połączyliśmy siły z Wolontariuszami ze szkoły Podstawowej z Radostowic oraz III LO z Pszczyny (wśród Wolontariuszy z Liceum spotkaliśmy byłych uczniów naszej szkoły:).

Pogoda dopisała i udało nam się posadzić 1400 sztuk klonu jawora. Po pracy było ognisko oraz zajęcia przyrodniczo-artystyczne w lesie. Nadleśnictwo Kobiór podarowało każdemu uczestnikowi Akcji sadzonkę małego świerka 💚🌳🌲

Dziękujemy Nadleśnictwu Kobiór możliwość uczestnictwa w wydarzeniu.

Organizator: Zanurzeni w zieleni- Pracownia Edukacji Leśnej.

 

 


ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Wszyscy razem dla Filipka 

W dniu 19 czerwca 2021 roku odbył się w Czarkowie  kiermasz charytatywny przeznaczony na leczenie Filipka Cholewy z naszego powiatu – chorego na rdzeniowy zanik mięśni. 

Organizatorzy kiermaszu serdecznie dziękują całej społeczności Czarkowa, w tym rodzicom i wychowankom naszej szkoły za przekazane na kiermasz produkty.  

W tym miejscu dziękujemy nauczycielkom : p.  Annie Hace- Otrębie, p. Justynie Zywert, p. Marlenie Kapicy, które wraz z uczniami podczas zajęć szkolnych wykonały kompozycje kwiatowe, mydełka, pluszowe zabawki,  torby ekologiczne itd. Pani Anna Haka – Otręba przygotowała również plakat promujący wydarzenie.  

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przekazali na sprzedaż ciasta , ciasteczka oraz przetwory domowe i inne różnorodności. W tym gronie znaleźli się:  p. Agata Pustelnik, p. Anna Poźniak, p. Katarzyna Brzezinka, p. Katarzyna Brzezińska, p. Beata Lekki, p. Kornelia Baron, p. Ewa Rozmus,                p. Sylwia Baron, p. Patrycja Pająk, p. Izabela Ryczak, p. Barbara Strzoda, p. Katarzyna Zajusz, p. Klaudia Kawa, p. Jaroszek Katarzyna, p. Mizera Dorota, p. Anna Czembor, p. Justyna Stęchły, p. Sylwia Ogierman, p. Bernadeta Ryś, p. Liliana Tyc, p. M. Kapica oraz wiele innych osób, których nazwiska nie znamy.  Serdecznie dziękujemy lokalnej Piekarni z Czarkowa za włączenie się w akcję. 



Szkolny Klub Wolontariatu rozpoczyna realizację kolejnego etapu projektu „Autobus do Afryki”.

Po akcji informacyjnej przystępujemy do działań pomocowych.

Planujemy kiermasz słodkości i różnorodności (w zależności od pomysłowości), który odbędzie się w sobotę 20 marca 2021r. w godzinach od 8.00 do 13.00 na parkingu przy sklepie Euro w  Czarkowie.

W tym miejscu zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą  o wsparcie naszego przedsięwzięcia poprzez przekazanie na kiermasz swoich produktów np. ciast, słodkości itp.

Osoby zainteresowane współpracą (upieczenie ciast, słodkości)  prosimy  o informację zwrotną (najlepiej do końca lutego).

Szczegółowe informacje o  projekcie  zamieściliśmy w poprzednim artykule na stronie szkoły.

 LINK-> http://zspczarkow.pl/szkola/2020/12/08/4858/

Polecamy śledzenie na bieżąco naszych działań na blogu SKW

LINK -> https://zspczarkowwolontariat.blogspot.com/

Koordynatorzy SKW

M.Fischer, M. Kubica

 

 



Zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego

połączyła mieszkańców Czarkowa…

Szkolny Klub Wolontariatu zainaugurował swoją działalność poprzez włączenie się w ogólnopolską akcję zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, którą prowadzi w całej Polsce Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” oraz Green Office Ecologic.

Zbiórka, która  miała miejsce  w dniach 5-6 października 2020 roku, poprzedzona była kampanią informacyjną w szkole i środowisku lokalnym. Wolontariusze SKW przygotowali plakaty oraz kartonowe pudła, które umieścili w przedsionku naszej szkoły.

Uśmiech na naszych twarzach wywołały bardzo duże ilości monitorów, odbiorników radiowych, magnetowidów, suszarek, czajników, odkurzaczy, telefonów… dosłownie kilkaset kilogramów elektrośmieci. Wszystkie załadowaliśmy na przyczepę. W tym miejscu bardzo dziękujemy mieszkańcowi Czarkowa za usługę transportową i przewiezienie odpadów do Pszczyny.

Cieszymy się, że jako społeczność całego Czarkowa możemy mieć udział w tym szlachetnym dziele wspierania pracy polskich misjonarzy w najbiedniejszych krajach Afryki.

Jak widać biedne kraje można wspierać na wiele sposobów. Tym razem są to po prostu nasze śmieci …

Warto pomagać!  A pomaganie jest łatwe i czasem trzeba niewiele, aby razem wiele osiągnąć 😊

Szkolny Klub Wolontariatu

 

 

 

 



ROK SZKOLNY 2019/2020



Podsumowanie działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020

Podczas roku szkolnego 2019/2020 prowadziliśmy wiele projektów i akcji charytatywnych na terenie szkoły i poza szkołą. W działalność wolontarystyczną było zaangażowanych wielu  nauczycieli, uczniów i rodziców naszej szkoły. Informacje z przeprowadzonych akcji charytatywnych były umieszczane na stronie internetowej szkoły oraz w zakładce naszego klubu.

Nasz SKW posiada już swoje logo. Droga do jego powstania była długa. W I półroczu odbył się konkurs plastyczny na logo SKW. Napłynęło kilka prac, jednak żadna z nich  nie spełniała wymogów logo. Elementem graficznym, który pojawił się na wszystkich pracach było serce
i ręce,  stąd zdecydowaliśmy, aby właśnie serce na dłoni było naszym znakiem rozpoznawczym. Plastyk przygotował nam trzy propozycje, spośród których drogą głosowania wybraliśmy jedno.

Życzymy wszystkim udanych wakacji .

Koordynatorzy SKW

M. Fischer i M. Kubica


PODSUMOWANIE AKCJI „KREDKI DLA AFRYKI”

Dnia 6 marca podsumowano akcję „Kredki dla Afryki”, której celem była pomoc dzieciom z krajów afrykańskich, umożliwiając im za pomocą zebranych przyborów szkolnych, pójście do szkoły i edukację, będącą podstawowym kluczem do wyjścia z ubóstwa.

Zebrano: bloki rysunkowe, plastelinę, zeszyty A4, ołówki, farby, zestaw przyborów geometrycznych, piórniki, kleje szkolne, nożyczki, gumki, temperówki, długopisy oraz ogromną ilość kredek.

Dary zostaną przekazane Fundacji Asante, która dostarczy je do ośrodków misyjnych, szkolnych w Afryce (m.in. do Kenii, Zambii, Mali, Mauretanii i na Wybrzeże Kości Słoniowej).

Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc, wrażliwość i wielkie serce poprzez wsparcie akcji!

 

Klasa IIIa, Agnieszka Porebska, Wioletta Bienioszek

 


Zbieramy pomagamy! Twój śmieć to dla nas cenny skarb!

 

Od kilku lat w naszej szkole prowadzona jest zbiórka plastikowych nakrętek, zużytych baterii, płyt CD i DVD oraz niedziałających telefonów komórkowych.
Nakrętki zbieramy dla dwóch chorych chłopców Radka i Oskara, którzy w ten sposób zbierają pieniądze na kosztowną rehabilitację.
W tym semestrze przekazaliśmy już 8 worków nakrętek.
Zużyte baterie, płyty CD i DVD oraz stare telefony komórkowe przekazujemy
Sekretariatowi Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące projektu.
zbieramto.pl dla misji i środowiska”  jest projektem zainaugurowanym i rozwijanym przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Gromadząc i przetwarzając pozornie bezwartościowe przedmioty, wspieramy posługę ponad 100 sercańskich misjonarzy w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie Wschodniej.
Jednocześnie pomagamy chronić środowisko naturalne.

Naładowani dobrem? Jak najbardziej! W ramach tej akcji zbieramy zużyte baterie, niepotrzebne płyty CD i DVD, niedziałające telefony komórkowe na rzecz budowy domów i przedszkola dla Filipińczyków.
Wierzymy, że pozytywna energia, płynąca z dzielenia się i chęci pomagania potrzebującym, nigdy się nie skończy. Twój „śmieć” to dla nas cenny skarb! Do współpracy zachęcamy przede wszystkim szkoły, przedszkola, świetlice, akademiki i inne placówki użyteczności publicznej.
Najnowsza inicjatywa, podjęta przez Sekretariat z myślą o ubogich Kongijczykach, to budowa Przychodni Zdrowia Jana Pawła II w Butembo. Koszt inwestycji to 200 tys. zł. Prace budowlane już ruszyły.
W ramach projektu zbieramto.pl | dla misji i środowiska wspieramy także program dożywiania urugwajskich dzieci przychodzących po posiłek (często jedyny w ciągu dnia) do świetlic przyparafialnych w Montevideo.
Podsumowanie zbiórek odbywać sie będzie pod koniec każdego semestru.

 

 



SZLACHETNA PACZKA

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację „Szlachetnej Paczki”. Kolejna edycja za nami, kolejna rodzina otrzymała wsparcie i być może dzięki nam będzie miała nie tylko wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia, ale uwierzy również w lepsze jutro i z nadzieją popatrzy w przyszłość.

Jesteście Państwo wspaniali, wspólnie dokonaliśmy wielkiej rzeczy!

Życzymy wszystkim radosnych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

Poniżej mogą Państwo przeczytać relację ze spotkania z rodziną przy wręczaniu paczki.

 

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki

Gdy wraz ze strażakami podjechaliśmy pod obecny dom pani Agaty, ta nieśmiało wyglądała przez uchylone drzwi. Kobieta zobaczywszy uśmiech na naszych twarzach i wesołe czapeczki świętego Mikołaja wyzbyła się obaw i szeroko otwarła nam drzwi. Chwilę później przed domem pojawiły się ciekawe dziewczęta. Wspólnie rozpoczęliśmy przenoszenie pakunków do jedynego pokoju, który zajmuje rodzina. Uwagę zwróciły niesamowicie zapakowane kartony. Bowiem zdobił je papier pokryty rysunkami dzieci ze szkoły tj. renifery,mikołaje, prezenty itp. Pani Agata zachwycona była tym pomysłem i postanowiła zachować część papieru na pamiątkę tego pochmurnego a jednak tak radosnego dnia. Gdy wszystkie pakunki były już na wyznaczonym miejscu rodzina ochoczo przystąpiła do rozpakowywania podarków. Największe zaaferowanie miało miejsce przy otwarciu kopert z bonami. Pani Agata poprosiła Kasię i Zosię o dołączenie do niej ponieważ myślała, że to kartka z życzeniami Bożonarodzeniowymi. Jakież było zdumienie gdy okazało się iż mieszczące się w kopercie kartki to nie pocztówki z życzeniami. Wszyscy wraz z wolontariuszami byli mocno zaszokowani gdy odczytali iż w rzeczywistości to bony na zakupy. Kasia z piskiem rzuciła się mamie w ramiona ponieważ bardzo chciała wybrać się z mamą na wymarzone zakupy. Ziściło się jedno ze skrywanych marzeń. Tymczasem Zosia pochłonięta była na nowo szperaniem w kartonach. Ucieszyła się bardzo mocno gdy odkryła całe pudełko z blokami, farbami,kredkami dla niej. Roztrzęsiona, ale szczęśliwa wymachiwała mamie i siostrze przed oczyma niesamowitą niespodzianką. Pani Agata odpakowała pudełko z butami i od razu zaczęła przymierzać. Botki idealnie trafiły w gust kobiety. Była nimi zachwycona i nawet padło stwierdzenie że :”Szkoda ich zakładać do pracy więc będzie ich używać ale tylko na wyjątkowe okazje”. Zosia odkryła pudełko z ubraniami w jej rozmiarze i razem z siostrą urządziły wszystkim zebranym mały pokaz mody ? Radosnym okrzykom, piskom nie było końca. Każdej nawet najmniejszej rzeczy poświęcane było tyle czasu ile potrzebne było by zaznajomić się z jej funkcją i ułożyć plan w jaki sposób ją wykorzystać. Kasia wydawała się być najszczęśliwszą osobą na świecie kiedy „dokopała” się do jej wymarzonego zestawu lakierów, i pilniczków itp. Od razu zaoferowała się iż chętnie wykona manicure każdemu chętnemu, nawet mężczyźnie! Gdy dziewczęta nadal zaaferowane były odkrywaniem nowych „skarbów” wśród darów pani Agata poprosiła nas na słówko na boczek. Uradowana kobieta ze łzami w oczach dziękowała za wszystko po kolei: za żywność, chemię za piękne prezenty dla siebie i dziewcząt, za panele które za niedługo będą montowane w jej nowym domu…Ale najbardziej zapadły nam w pamięć jej słowa: ” Dziękuję wam za szanse na nowe, lepsze życie dla mnie i moich dzieci. Obiecuję że tej szansy nie zmarnuję. Dziękuję za uśmiech i wsparcie, którego tak mocno potrzebowałam”!

Słowo od Rodziny

Zosia jak najpiękniej potrafiła namalowała kartkę przedstawiającą dom a na jego tle uśmiechniętą mamę i siostrę. W środku zamieściła słowa: „Pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie dla naszej rodziny. Dzięki zrozumieniu i pomocy mogły być spełnione oczekiwania, których sami byśmy nie udźwignęli. cieszymy się że to właśnie w Was znaleźliśmy wsparcie”. Nie może być nic piękniejszego niż szczere, płynące prosto z serca dziecka podziękowania.

Słowo od Wolontariusza

Ze swojej strony chciałam podziękować bardzo serdecznie za współpracę. To dzięki Państwa pełnemu zaangażowaniu udało się pomóc tej właśnie rodzinie . Wielką radość sprawiliście państwo dzieląc się z potrzeby serca. W tym wyjątkowym czasie Narodzenia Pańskiego pragnę złożyć życzenia zdrowia, miłości i radości. Jesteście państwo doskonałym przykładem na to jak bezinteresownie niesiona pomoc może odmienić ludzkie życie. Mam nadzieję, że jeszcze uda nam się wspólnie pomóc nie jednej potrzebującej rodzinie.

 

   

B. Ryś/ J. Bryła



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ 5 grudnia obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Członkowie SKW naszej szkoły zaakcentowali swą obecność w tym dniu rozdając wszystkim cukierki z przyczepioną karteczką, na której zapisali hasła zachęcające do działalności woluntarystycznej typu:

Wkręć się w dobro”

Koleżanko i kolego, zrób dla Kogoś coś dobrego”

Jeśli dobre serce Twe, to pomagaj, gdy Ktoś chce”

 

M. Kubica



BUDUJEMY ŁAŃCUCH DOBRA CZYLI KIERMASZ CHARYTATYWNY DLA LUDZI POTRZEBUJĄCYCH WSPARCIA Z NASZEJ MIEJSCOWOŚCI

 

W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2019r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali przed kościołem naszej parafii kiermasz słodkości. Chociaż było zimno, gorące serca wolontariuszy rozgrzały do czerwoności atmosferę. Ludzie z radością podchodzili do stołów, na których rozłożone były pięknie zapakowane ciasta, w sam raz do niedzielnej kawy. Życzenia „SMACZNEGO!”, zamieszczone na doczepionych do ciast karteczkach, na pewno się spełniły. Były szczere, a ciasta wyglądały znakomicie. Ale najważniejsze, że wszystkim (i przygotowującym ciasta, i organizatorom kiermaszu, i konsumującym słodkości) przyświecał ten sam cel: BEZINTERESOWNA POMOC. A ta smakuje najlepiej…

Zebraliśmy 1320 zł. Ale łańcuch ludzi dobrej woli sprawił, że kwota w krótkim czasie w magiczny sposób urosła do 1800 zł. Zapewniamy, że trafi ona w ręce najbardziej potrzebujących.

Najszczersze podziękowania dla każdego z długiego łańcucha dobroci. Szczególne podziękowania dla księdza proboszcza Krzysztofa Grudnioka, który udostępnił nam salkę i pomógł w organizacji kiermaszu. Bezcenna okazała się pomoc naszego sołtysa pana Jacka Kubisa, który znając najlepiej potrzeby ludzi, nie szczędził czasu i sił, aby dzieło doprowadzić do końca. Dziękujemy „cukiernikom”- rodzicom i nauczycielom, którzy ciasta przygotowali. W tym miejscu ukłony dla właścicieli piekarni w Czarkowie za ofiarowane słodkości.

Szkolny Klub Wolontariatu

 

 



INFORMACJA !

1 listopada 2019 roku

już trzeci rok z kolei, wolontariusze naszej szkoły wraz z wolontariuszami

z Hospicjum O. Pio z Pszczyny kwestowali na cmentarzu w Czarkowie

na budowę Hospicjum O. Pio w Pszczynie.

Dzięki hojności mieszkańców Czarkowa i nie tylko,

zebrano 2482 zł.

Wolontariuszom naszej szkoły

za poświęcony czas

DZIĘKUJEMY



Palabek-GO! Posiłek dla uchodźców w Ugandzie” START

Nasza szkoła dołączyła do misyjnej sztafety: Palabek-GO! Posiłek dla uchodźców w Ugandzie”.

Jest to kolejny projekt, który realizujemy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu” z Krakowa. Wraz z innymi szkołami w Polsce będziemy cały rok nie tylko śledzić sytuację uchodźców, ale postaramy się pomóc w zebraniu funduszy na wyżywienie 1000 dzieci i nauczycieli w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego w Palabek, w Ugandzie.

Uchodźcy z Sudanu Południowego marzą o jednym posiłku dziennie. Miesiąc wyżywienia jednego dziecka to zaledwie 20 zł.

W dniach 30 i 31 października 2019 roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali kiermasz słodkości, z którego dochód w wysokości 400 zł zapewni wyżywienie miesięczne 20 dzieci.

Ile radości daje pomaganie innym?

Wiedzą to wszyscy, którzy przyczynili się do zebrania tej kwoty poprzez upieczenie ciast, zorganizowanie sprzedaży i zakup słodkości. W tym łańcuchu dobra wzięli udział Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele. Było warto! Pomaganie daje RADOŚĆ i MOC.

Ale to dopiero początek projektu ….

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.

Szkolny Klub Wolontariatu

 


Akcja „Dzieciaki oddają pluszaki 2019” w naszej szkole zakończona! Przekazaliśmy fundacji Pomaluj mój świat z Bielska- Białej całą górę pluszaków, które w magiczny sposób zmienią się w dodatkowe godziny leczenia i rehabilitacji dla dzieci!

Dziękujemy wszystkim Uczniom, Przedszkolakom i wspaniałym Rodzicom za pomoc w zbiórce!

 

Anna Kantorowska/Anna Mędela

 


ROK SZKOLNY 2018/2019


Nasza szkoła otrzymała tytuł i certyfikat „ Szkolny Klub Wolontariatu”

Otrzymanie certyfikatu jest nagrodą za duże zaangażowanie całej społeczności szkolnej na rzecz potrzebujących. We wrześniu 2018r. przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu „Szkolny klub wolontariatu” zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Otrzymaliśmy szereg zadań do wykonania, z realizacji których sukcesywnie przesyłaliśmy sprawozdania. Rozpoczęliśmy od pogadanek na temat wolontariatu, promowaliśmy ideę wolontariatu na terenie szkoły, powołaliśmy do życia Szkolny Klub Wolontariatu. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Pomocna dłoń” oraz konkurs na pracę literacką na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Uczestniczyliśmy w wielu akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, prowadziliśmy akcje samopomocy w naszej placówce. Konkurs przyczynił się do rozpropagowania idei wolontariatu wśród całej społeczności szkolnej.

Koordynatorzy SKW: M. Fischer i M.Kubica


Podsumowanie projektu „Namugon-GO! Misyjna Sztafeta Szkół”

Nasza szkoła uczestniczyła w całorocznym projekcie charytatywnym wspierającym Centrum młodzieżowe CALM w Ugandzie, który był prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” z Krakowa. Wraz z nami w projekcie udział wzięło 8 innych szkół z różnych stron Polski. Projekt zakończył się sukcesem. Wspólnie udało się uzbierać 10.000 zł na budowę toalet na placówce misyjnej w Namugongo. Nasz Szkolny Klub Wolontariatu oprócz kampanii informacyjnej zorganizował trzy akcje pomocowe: zbiórkę puszek aluminiowych cały rok, kiermasz słodkości w grudniu oraz sprzedaż zeszytów w marcu. Uzbieraliśmy razem 450 zł. Cieszymy się, że mamy swój udział w tym pięknym przedsięwzięciu.

Poniżej zamieszczamy link do strony SWM „Młodzi światu” z Krakowa z podziękowaniem dla wszystkich uczestników projektu.

https://swm.pl/blog/2019/05/21/namugon-go-misyjna-sztafeta-szkol-2/

 

 

 


Kolejny etap realizacji projektu „Namugon-GO” zakończony!

Z radością informujemy, że w miesiącu marcu zakończył się kolejny etap realizacji całorocznego projektu „ Namugon-GO”, który realizujemy w ramach współpracy z Salezjańskim Wolontariatem misyjnym „ Młodzi Światu” z Krakowa. Tym razem członkowie SKW z naszej szkoły sprzedawali zeszyty, a środki finansowe w wysokości 169 zł przekazali na wsparcie projektu. Kiermasz cieszył się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale i przedszkolaków.

Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie naszej akcji charytatywnej.

Członkowie SKW

 


„Góra Grosza”

Wielka inicjatywa zbierania monet w naszej szkole powoli zmierza do końca.

Do akcji włączyły się prawie wszystkie oddziały szkolne i przedszkolne wraz z nauczycielami.

Groszy było mnóstwo! Wolontariusze stanęli na wysokości zadania i uporali się już prawie z wszystkim.

Do liczenia około 18184 monet zgłosiło się 11 osób,  w sumie  liczyliśmy je 24 godziny.

Najwyższą kwotę uzbierała klasa I A, łącznie 91,16 zł, następnie nauczyciele:  69,75 zł i klasa I B:  58,36 zł.

W sumie przekażemy 531,86 zł.

Cel Góry  Grosza pozostaje od lat niezmienny- pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą

wychowywać  się  we  własnym  domu  rodzinnym.

Głównym organizatorem Góry Grosza jest Towarzystwo Nasz Dom.

Za każdy grosz dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy!

A. Kost

 

 

 

 

 

 

 

 


Pomoc dla hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

W grudniu Uczniowie naszej szkoły wykonali kilkadziesiąt ozdób bożonarodzeniowych, które zostały przekazane na kiermasz świąteczny organizowany przez Hospicjum. Dzięki zaangażowaniu Uczniów i ich Rodzin powstało wiele wspaniałych prac, a uzyskane z nich środki finansowe wspomogły budowę pszczyńskiego Hospicjum.

     Barbara Czernecka – nauczyciel plastyki

 


Konkurs plastyczny „Pomocna dłoń”

W listopadzie 2018 uczniowie ZSP nr 6 w Czarkowie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym w  dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Celem konkursu było przybliżenie idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby ludzi chorych i cierpiących, rozwijanie empatii i zachęcanie do pomagania, rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni. Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatu zachęcającego do pomagania innym w formacie A3.

Podczas oceny prac komisja brała pod uwagę zgodność przekazu pracy z celem konkursu, walory artystyczne i estetyczne,  pomysłowość i oryginalność pracy plastycznej. Podczas lekcji plastyki zostały przeprowadzone rozmowy na tematy związane z wolontariatem i różnymi sposobami niesienia pomocy potrzebującym.

Komisja nominowała trzy prace do nagrody oraz trzy do wyróżnienia. W czwartek 6 grudnia podczas apelu zostały wręczone nagrody:

I miejsce – Emilia Wala

II miejsce – Nikola Tomża

II miejsce – Kinga Dyrda

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Piechnik, Martyna Tomanek, Dawid Kubis.

Organizatorki konkursu:

Maria Kubica

Małgorzata Fischer

Barbara Czernecka

 

 

 

 

 

 

 

 


KONKURS „POMAGANIE JEST FAJNE”

LINK DO REGULAMINU

——————————————————————————————————————————————————————————————————

Dzień Wolontariusza

6 grudnia bieżącego roku w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który z inicjatywy ONZ jest obchodzony na całym świecie od  1986 roku.   To doskonała okazja  do tego, by uświadomić wszystkim ,  jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalić się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcić do współdziałania innych.

Po krótkim wstępie prowadzący  podsumowali  wszystkie zakończone dotychczas projekty. A były to:

  1. Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska ARKADIA;

  2. Projekt Książka Wspiera Bohatera, współpraca z Fundacją Ekologiczną Arka

  3. Kwestowanie na rzecz Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.

  4. Projekt „100-lecie Niepodległości” WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH

  5. Zbiórka pluszaków i artykułów plastycznych dla podopiecznych fundacji „Mam marzenie”

Sprawozdanie uświetniła prezentacja multimedialna, która jeszcze raz przywołała emocje towarzyszące nam podczas ich realizacji.

Następnie poinformowano wszystkich  o projektach  realizowanych aktualnie w naszej szkole: Szlachetna Paczka, Góra Grosza,  Na-mu-gon-GO!  Misyjna Sztafeta Szkół. Uczniowie bezpośrednio zaangażowani w to ostatnie przedsięwzięcie,  opowiedzieli zebranym o trudnej sytuacji uczniów w Namugongo w Ugandzie i  zachęcili do wsparcia finansowego poprzez zakup słodkości na kiermaszu szkolnym.

Punktem kulminacyjnym apelu było spotkanie z Panem Witoldem Kubisem, który 2 grudnia  podczas Gali Wolontariatu powiatu pszczyńskiego, otrzymał wyróżnienie „Wolontariusz Roku”. Gromkimi brawami podziękowaliśmy naszemu gościowi  za nieocenioną pomoc naszej szkole, a Pani Dyrektor na pamiątkę wręczyła laurkę, którą przygotowali dla niego uczniowie.

Wystrój sali na tej uroczystości stanowiły  były prace uczniów wyróżnione w szkolnym konkursie plastycznym „Pomocna dłoń”. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.

Szkolny Klub Wolontariatu

 


„100 czekolad na 100- lecie Odzyskania Niepodległości”

W ramach projektu „100-lecie Niepodległości –  WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH” uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu  przeprowadzili akcje charytatywną „100 czekolad na 100- lecie Odzyskania Niepodległości”.

Projekt był   oparty na idei patriotycznej i charytatywnej.  Zebraliśmy 215 czekolad i bombonierek, które za pośrednictwem Stowarzyszenia  Pomocy Polakom na Wschodzie  KRESY z Krakowa trafią do dzieci z Litwy, Ukrainy i Białorusi.

To dla nas wielka radość, że w roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości mogliśmy podzielić się cząstką dobra z Polakami żyjącymi na Kresach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.

Członkowie SKW:

Weronika Stanclik, Iga Badźmierowska, Paulina Mizera, Patrycja Gruszka, Dawid Szłapa


Szkolny Klub Wolontariatu 1 listopada 2018 r, kwestował na cmentarzu w Czarkowie, na

 budowę Hospicjum O. Pio w Pszczynie. Zaangażowani byli  wolontariusze naszej szkoły , uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy szkoły. Dzięki hojności mieszkańców Czarkowa i nie tylko,  zebraliśmy 3206 zł.

Wszystkim wolontariuszom za czas poświęcony, dar serca ,  DZIĘKUJEMY.

M. Fischer

 

 


Zbiórka dla  Fundacji  „Zwierzęca Arkadia”

Dobiegła końca zbiórka karmy dla podopiecznych Fundacji Zwierzęcej Arkadia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przynosili karmę dla kotów i psów. W naszej zbiórce znalazły się również ciepłe koce dla zwierząt. Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serce, szczególne podziękowania należą się Państwu Orawczak za zorganizowanie 150 kg marchewki.

W.Bienioszek / B.Machulec


SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU

Działalność  wolontarystyczna zawsze była częścią życia naszej szkoły. Każdego roku chętnie włączamy  się  w różne  projekty i akcje charytatywne   zarówno  o zasięgu  lokalnym, jak i ogólnopolskim.  Niesienie pomocy daje nam wiele radości  i uczy otwartości oraz wrażliwości na problemy innych ludzi.

Dnia 19 września  2018 roku decyzją Rady Pedagogicznej został oficjalnie powołany do życia Szkolny Klub Wolontariatu,  który pomoże nam jeszcze pełniej  realizować  piękną  ideę wolontariatu.

Tematyce wolontariatu został poświęcony apel szkolny dnia 28 września 2018r, w którym uczestniczyła społeczność szkolna klas IV-VIII.  W młodszych klasach odbyły się klasowe pogadanki.  Uczniowie dowiedzieli się nie tylko, co to jest wolontariat, kim są wolontariusze, jakie cechy powinni posiadać, ale również jakie korzyści  płyną z działalności wolontarystycznej.

Pierwsze spotkanie osób zainteresowanych niesieniem bezinteresownej pomocy potrzebującym  miało miejsce 1 października 2018r. Na zebraniu w dniu  11 października uczniowie zostali zapoznani z regulaminem SKW , a następnie  opracowali wspólnie z nauczycielami   roczny plan pracy.

Zapraszamy do śledzenia naszych działań na stronie szkoły w zakładce-> Nasza Aktywność-> Szkolny Klub Wolontariatu.

Koordynatorzy  SKW:  Małgorzata Fischer, Maria Kubica

Font Resize