KLUB WOLONTARIATU-DZIAŁANIA

ROK SZKOLNY 2019/2020


Zbieramy pomagamy! Twój śmieć to dla nas cenny skarb!

 

Od kilku lat w naszej szkole prowadzona jest zbiórka plastikowych nakrętek, zużytych baterii, płyt CD i DVD oraz niedziałających telefonów komórkowych.
Nakrętki zbieramy dla dwóch chorych chłopców Radka i Oskara, którzy w ten sposób zbierają pieniądze na kosztowną rehabilitację.
W tym semestrze przekazaliśmy już 8 worków nakrętek.
Zużyte baterie, płyty CD i DVD oraz stare telefony komórkowe przekazujemy
Sekretariatowi Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące projektu.
zbieramto.pl dla misji i środowiska”  jest projektem zainaugurowanym i rozwijanym przez Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Gromadząc i przetwarzając pozornie bezwartościowe przedmioty, wspieramy posługę ponad 100 sercańskich misjonarzy w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie Wschodniej.
Jednocześnie pomagamy chronić środowisko naturalne.

Naładowani dobrem? Jak najbardziej! W ramach tej akcji zbieramy zużyte baterie, niepotrzebne płyty CD i DVD, niedziałające telefony komórkowe na rzecz budowy domów i przedszkola dla Filipińczyków.
Wierzymy, że pozytywna energia, płynąca z dzielenia się i chęci pomagania potrzebującym, nigdy się nie skończy. Twój „śmieć” to dla nas cenny skarb! Do współpracy zachęcamy przede wszystkim szkoły, przedszkola, świetlice, akademiki i inne placówki użyteczności publicznej.
Najnowsza inicjatywa, podjęta przez Sekretariat z myślą o ubogich Kongijczykach, to budowa Przychodni Zdrowia Jana Pawła II w Butembo. Koszt inwestycji to 200 tys. zł. Prace budowlane już ruszyły.
W ramach projektu zbieramto.pl | dla misji i środowiska wspieramy także program dożywiania urugwajskich dzieci przychodzących po posiłek (często jedyny w ciągu dnia) do świetlic przyparafialnych w Montevideo.
Podsumowanie zbiórek odbywać sie będzie pod koniec każdego semestru.

 

 


BUDUJEMY ŁAŃCUCH DOBRA CZYLI KIERMASZ CHARYTATYWNY DLA LUDZI POTRZEBUJĄCYCH WSPARCIA Z NASZEJ MIEJSCOWOŚCI

 

W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2019r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali przed kościołem naszej parafii kiermasz słodkości. Chociaż było zimno, gorące serca wolontariuszy rozgrzały do czerwoności atmosferę. Ludzie z radością podchodzili do stołów, na których rozłożone były pięknie zapakowane ciasta, w sam raz do niedzielnej kawy. Życzenia „SMACZNEGO!”, zamieszczone na doczepionych do ciast karteczkach, na pewno się spełniły. Były szczere, a ciasta wyglądały znakomicie. Ale najważniejsze, że wszystkim (i przygotowującym ciasta, i organizatorom kiermaszu, i konsumującym słodkości) przyświecał ten sam cel: BEZINTERESOWNA POMOC. A ta smakuje najlepiej…

Zebraliśmy 1320 zł. Ale łańcuch ludzi dobrej woli sprawił, że kwota w krótkim czasie w magiczny sposób urosła do 1800 zł. Zapewniamy, że trafi ona w ręce najbardziej potrzebujących.

Najszczersze podziękowania dla każdego z długiego łańcucha dobroci. Szczególne podziękowania dla księdza proboszcza Krzysztofa Grudnioka, który udostępnił nam salkę i pomógł w organizacji kiermaszu. Bezcenna okazała się pomoc naszego sołtysa pana Jacka Kubisa, który znając najlepiej potrzeby ludzi, nie szczędził czasu i sił, aby dzieło doprowadzić do końca. Dziękujemy „cukiernikom”- rodzicom i nauczycielom, którzy ciasta przygotowali. W tym miejscu ukłony dla właścicieli piekarni w Czarkowie za ofiarowane słodkości.

Szkolny Klub Wolontariatu

 

 


INFORMACJA !

1 listopada 2019 roku

już trzeci rok z kolei, wolontariusze naszej szkoły wraz z wolontariuszami

z Hospicjum O. Pio z Pszczyny kwestowali na cmentarzu w Czarkowie

na budowę Hospicjum O. Pio w Pszczynie.

Dzięki hojności mieszkańców Czarkowa i nie tylko,

zebrano 2482 zł.

Wolontariuszom naszej szkoły

za poświęcony czas

DZIĘKUJEMY


Palabek-GO! Posiłek dla uchodźców w Ugandzie” START

Nasza szkoła dołączyła do misyjnej sztafety: Palabek-GO! Posiłek dla uchodźców w Ugandzie”.

Jest to kolejny projekt, który realizujemy z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu” z Krakowa. Wraz z innymi szkołami w Polsce będziemy cały rok nie tylko śledzić sytuację uchodźców, ale postaramy się pomóc w zebraniu funduszy na wyżywienie 1000 dzieci i nauczycieli w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego w Palabek, w Ugandzie.

Uchodźcy z Sudanu Południowego marzą o jednym posiłku dziennie. Miesiąc wyżywienia jednego dziecka to zaledwie 20 zł.

W dniach 30 i 31 października 2019 roku członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali kiermasz słodkości, z którego dochód w wysokości 400 zł zapewni wyżywienie miesięczne 20 dzieci.

Ile radości daje pomaganie innym?

Wiedzą to wszyscy, którzy przyczynili się do zebrania tej kwoty poprzez upieczenie ciast, zorganizowanie sprzedaży i zakup słodkości. W tym łańcuchu dobra wzięli udział Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele. Było warto! Pomaganie daje RADOŚĆ i MOC.

Ale to dopiero początek projektu ….

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.

Szkolny Klub Wolontariatu

 


Akcja „Dzieciaki oddają pluszaki 2019” w naszej szkole zakończona! Przekazaliśmy fundacji Pomaluj mój świat z Bielska- Białej całą górę pluszaków, które w magiczny sposób zmienią się w dodatkowe godziny leczenia i rehabilitacji dla dzieci!

Dziękujemy wszystkim Uczniom, Przedszkolakom i wspaniałym Rodzicom za pomoc w zbiórce!

 

Anna Kantorowska/Anna Mędela

 


ROK SZKOLNY 2018/2019


Nasza szkoła otrzymała tytuł i certyfikat „ Szkolny Klub Wolontariatu”

Otrzymanie certyfikatu jest nagrodą za duże zaangażowanie całej społeczności szkolnej na rzecz potrzebujących. We wrześniu 2018r. przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu „Szkolny klub wolontariatu” zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Otrzymaliśmy szereg zadań do wykonania, z realizacji których sukcesywnie przesyłaliśmy sprawozdania. Rozpoczęliśmy od pogadanek na temat wolontariatu, promowaliśmy ideę wolontariatu na terenie szkoły, powołaliśmy do życia Szkolny Klub Wolontariatu. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Pomocna dłoń” oraz konkurs na pracę literacką na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Uczestniczyliśmy w wielu akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, prowadziliśmy akcje samopomocy w naszej placówce. Konkurs przyczynił się do rozpropagowania idei wolontariatu wśród całej społeczności szkolnej.

Koordynatorzy SKW: M. Fischer i M.Kubica


Podsumowanie projektu „Namugon-GO! Misyjna Sztafeta Szkół”

Nasza szkoła uczestniczyła w całorocznym projekcie charytatywnym wspierającym Centrum młodzieżowe CALM w Ugandzie, który był prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” z Krakowa. Wraz z nami w projekcie udział wzięło 8 innych szkół z różnych stron Polski. Projekt zakończył się sukcesem. Wspólnie udało się uzbierać 10.000 zł na budowę toalet na placówce misyjnej w Namugongo. Nasz Szkolny Klub Wolontariatu oprócz kampanii informacyjnej zorganizował trzy akcje pomocowe: zbiórkę puszek aluminiowych cały rok, kiermasz słodkości w grudniu oraz sprzedaż zeszytów w marcu. Uzbieraliśmy razem 450 zł. Cieszymy się, że mamy swój udział w tym pięknym przedsięwzięciu.

Poniżej zamieszczamy link do strony SWM „Młodzi światu” z Krakowa z podziękowaniem dla wszystkich uczestników projektu.

https://swm.pl/blog/2019/05/21/namugon-go-misyjna-sztafeta-szkol-2/

 

 

 


Kolejny etap realizacji projektu „Namugon-GO” zakończony!

Z radością informujemy, że w miesiącu marcu zakończył się kolejny etap realizacji całorocznego projektu „ Namugon-GO”, który realizujemy w ramach współpracy z Salezjańskim Wolontariatem misyjnym „ Młodzi Światu” z Krakowa. Tym razem członkowie SKW z naszej szkoły sprzedawali zeszyty, a środki finansowe w wysokości 169 zł przekazali na wsparcie projektu. Kiermasz cieszył się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale i przedszkolaków.

Wszystkim gorąco dziękujemy za wsparcie naszej akcji charytatywnej.

Członkowie SKW

 


„Góra Grosza”

Wielka inicjatywa zbierania monet w naszej szkole powoli zmierza do końca.

Do akcji włączyły się prawie wszystkie oddziały szkolne i przedszkolne wraz z nauczycielami.

Groszy było mnóstwo! Wolontariusze stanęli na wysokości zadania i uporali się już prawie z wszystkim.

Do liczenia około 18184 monet zgłosiło się 11 osób,  w sumie  liczyliśmy je 24 godziny.

Najwyższą kwotę uzbierała klasa I A, łącznie 91,16 zł, następnie nauczyciele:  69,75 zł i klasa I B:  58,36 zł.

W sumie przekażemy 531,86 zł.

Cel Góry  Grosza pozostaje od lat niezmienny- pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą

wychowywać  się  we  własnym  domu  rodzinnym.

Głównym organizatorem Góry Grosza jest Towarzystwo Nasz Dom.

Za każdy grosz dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy!

A. Kost

 

 

 

 

 

 

 

 


Pomoc dla hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

W grudniu Uczniowie naszej szkoły wykonali kilkadziesiąt ozdób bożonarodzeniowych, które zostały przekazane na kiermasz świąteczny organizowany przez Hospicjum. Dzięki zaangażowaniu Uczniów i ich Rodzin powstało wiele wspaniałych prac, a uzyskane z nich środki finansowe wspomogły budowę pszczyńskiego Hospicjum.

     Barbara Czernecka – nauczyciel plastyki

 


Konkurs plastyczny „Pomocna dłoń”

W listopadzie 2018 uczniowie ZSP nr 6 w Czarkowie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym w  dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Celem konkursu było przybliżenie idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby ludzi chorych i cierpiących, rozwijanie empatii i zachęcanie do pomagania, rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni. Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatu zachęcającego do pomagania innym w formacie A3.

Podczas oceny prac komisja brała pod uwagę zgodność przekazu pracy z celem konkursu, walory artystyczne i estetyczne,  pomysłowość i oryginalność pracy plastycznej. Podczas lekcji plastyki zostały przeprowadzone rozmowy na tematy związane z wolontariatem i różnymi sposobami niesienia pomocy potrzebującym.

Komisja nominowała trzy prace do nagrody oraz trzy do wyróżnienia. W czwartek 6 grudnia podczas apelu zostały wręczone nagrody:

I miejsce – Emilia Wala

II miejsce – Nikola Tomża

II miejsce – Kinga Dyrda

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Piechnik, Martyna Tomanek, Dawid Kubis.

Organizatorki konkursu:

Maria Kubica

Małgorzata Fischer

Barbara Czernecka

 

 

 

 

 

 

 

 


KONKURS „POMAGANIE JEST FAJNE”

LINK DO REGULAMINU

——————————————————————————————————————————————————————————————————

Dzień Wolontariusza

6 grudnia bieżącego roku w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który z inicjatywy ONZ jest obchodzony na całym świecie od  1986 roku.   To doskonała okazja  do tego, by uświadomić wszystkim ,  jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalić się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcić do współdziałania innych.

Po krótkim wstępie prowadzący  podsumowali  wszystkie zakończone dotychczas projekty. A były to:

  1. Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska ARKADIA;

  2. Projekt Książka Wspiera Bohatera, współpraca z Fundacją Ekologiczną Arka

  3. Kwestowanie na rzecz Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.

  4. Projekt „100-lecie Niepodległości” WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH

  5. Zbiórka pluszaków i artykułów plastycznych dla podopiecznych fundacji „Mam marzenie”

Sprawozdanie uświetniła prezentacja multimedialna, która jeszcze raz przywołała emocje towarzyszące nam podczas ich realizacji.

Następnie poinformowano wszystkich  o projektach  realizowanych aktualnie w naszej szkole: Szlachetna Paczka, Góra Grosza,  Na-mu-gon-GO!  Misyjna Sztafeta Szkół. Uczniowie bezpośrednio zaangażowani w to ostatnie przedsięwzięcie,  opowiedzieli zebranym o trudnej sytuacji uczniów w Namugongo w Ugandzie i  zachęcili do wsparcia finansowego poprzez zakup słodkości na kiermaszu szkolnym.

Punktem kulminacyjnym apelu było spotkanie z Panem Witoldem Kubisem, który 2 grudnia  podczas Gali Wolontariatu powiatu pszczyńskiego, otrzymał wyróżnienie „Wolontariusz Roku”. Gromkimi brawami podziękowaliśmy naszemu gościowi  za nieocenioną pomoc naszej szkole, a Pani Dyrektor na pamiątkę wręczyła laurkę, którą przygotowali dla niego uczniowie.

Wystrój sali na tej uroczystości stanowiły  były prace uczniów wyróżnione w szkolnym konkursie plastycznym „Pomocna dłoń”. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.

Szkolny Klub Wolontariatu

 


„100 czekolad na 100- lecie Odzyskania Niepodległości”

W ramach projektu „100-lecie Niepodległości –  WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA KRESACH” uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu  przeprowadzili akcje charytatywną „100 czekolad na 100- lecie Odzyskania Niepodległości”.

Projekt był   oparty na idei patriotycznej i charytatywnej.  Zebraliśmy 215 czekolad i bombonierek, które za pośrednictwem Stowarzyszenia  Pomocy Polakom na Wschodzie  KRESY z Krakowa trafią do dzieci z Litwy, Ukrainy i Białorusi.

To dla nas wielka radość, że w roku 100- lecia Odzyskania Niepodległości mogliśmy podzielić się cząstką dobra z Polakami żyjącymi na Kresach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.

Członkowie SKW:

Weronika Stanclik, Iga Badźmierowska, Paulina Mizera, Patrycja Gruszka, Dawid Szłapa


Szkolny Klub Wolontariatu 1 listopada 2018 r, kwestował na cmentarzu w Czarkowie, na

 budowę Hospicjum O. Pio w Pszczynie. Zaangażowani byli  wolontariusze naszej szkoły , uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz pracownicy szkoły. Dzięki hojności mieszkańców Czarkowa i nie tylko,  zebraliśmy 3206 zł.

Wszystkim wolontariuszom za czas poświęcony, dar serca ,  DZIĘKUJEMY.

M. Fischer

 

 


Zbiórka dla  Fundacji  „Zwierzęca Arkadia”

Dobiegła końca zbiórka karmy dla podopiecznych Fundacji Zwierzęcej Arkadia. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przynosili karmę dla kotów i psów. W naszej zbiórce znalazły się również ciepłe koce dla zwierząt. Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serce, szczególne podziękowania należą się Państwu Orawczak za zorganizowanie 150 kg marchewki.

W.Bienioszek / B.Machulec


SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU

Działalność  wolontarystyczna zawsze była częścią życia naszej szkoły. Każdego roku chętnie włączamy  się  w różne  projekty i akcje charytatywne   zarówno  o zasięgu  lokalnym, jak i ogólnopolskim.  Niesienie pomocy daje nam wiele radości  i uczy otwartości oraz wrażliwości na problemy innych ludzi.

Dnia 19 września  2018 roku decyzją Rady Pedagogicznej został oficjalnie powołany do życia Szkolny Klub Wolontariatu,  który pomoże nam jeszcze pełniej  realizować  piękną  ideę wolontariatu.

Tematyce wolontariatu został poświęcony apel szkolny dnia 28 września 2018r, w którym uczestniczyła społeczność szkolna klas IV-VIII.  W młodszych klasach odbyły się klasowe pogadanki.  Uczniowie dowiedzieli się nie tylko, co to jest wolontariat, kim są wolontariusze, jakie cechy powinni posiadać, ale również jakie korzyści  płyną z działalności wolontarystycznej.

Pierwsze spotkanie osób zainteresowanych niesieniem bezinteresownej pomocy potrzebującym  miało miejsce 1 października 2018r. Na zebraniu w dniu  11 października uczniowie zostali zapoznani z regulaminem SKW , a następnie  opracowali wspólnie z nauczycielami   roczny plan pracy.

Zapraszamy do śledzenia naszych działań na stronie szkoły w zakładce-> Nasza Aktywność-> Szkolny Klub Wolontariatu.

Koordynatorzy  SKW:  Małgorzata Fischer, Maria Kubica